Nález stříbrných mincí od Vysokého Mýta obsahuje jen menší ražby

foto Pracovníci Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě začali 5. listopadu 2018 zkoumat dvě nádobky se stříbrnými mincemi, které se našly mělce pod zemí v lesním porostu u Vysokého Mýta. Muzeum nález získalo do svých sbírek v říjnu. Depot, který zřejmě odkryla lesní zvěř, pravděpodobně pochází z poslední třetiny až čtvrtiny 17. století.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Dvě nádobky se stříbrnými mincemi, které se našly mělce pod zemí v lesním porostu u Vysokého Mýta, obsahovaly hlavně drobnější ražby. ČTK to řekl archeolog Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě David Vích. Muzeum nález získalo do svých sbírek v říjnu. Depot, který zřejmě odkryla lesní zvěř, pravděpodobně pochází z poslední třetiny až čtvrtiny 17. století.

Obsah nádobek prozkoumali pracovníci muzea. "Žádné překvapení tam není. Nejsou tam žádné mince, které byly v té době uchovávány k tezauračním účelům (hromadění drahého kovu), tedy tolary nebo dukáty. Nicméně v menší nádobce převažují větší a výraznější ražby," uvedl Vích.

Nález obsahoval několik tisíc mincí o váze více než čtyři kilogramy. Jedna ze svrchních pochází z roku 1671, další z roku 1662. "Poklad" tedy nevznikl v období třicetileté války, kdy si lidé cennosti často ukrývali před procházejícími vojsky.

Co by se dalo v době uložení za mince pořídit, si Vích netroufal odhadnout. "Dnes bychom asi řekli, že jejich majitel patřil k nižší střední třídě," řekl archeolog.

Zatím není jasné, jak staré všechny mince jsou a odkud pocházejí. Podle Vícha na konci 17. století na území českých zemí převládaly domácí ražby, ale používaly se také mince zahraniční, které měly hodnotu kovu, z nějž byly vyrobeny.

Mince nyní budou čistit a zkoumat pracovníci Národního muzea v Praze. Do Vysokého Mýta se vrátí zhruba za rok.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď