Nákaza má na trhu práce nejhorší dopad na gastronomii a turistiku

foto Uzavřená cukrárna v pražských Vršovicích na snímku pořízeném 24. března 2020.

Praha - Současná situace způsobená nákazou novým koronavirovirem má na trhu práce nejhorší dopad na pracovníky v gastronomických službách, cestovním ruchu a kultuře. Naopak nové síly nabírají zejména e-shopy, logistické společnosti, přepravci či obchodní řetězce, shodly se personální agentury.

"Opatření bránící masivnímu šíření nákazy se mnohých profesí týkají existenčně. Dopady jsou viditelné zejména v sektoru gastronomických služeb, kde restauracím hrozí ztráty v desítkách miliard a mnohé z nich propustily většinu personálu, hlavně číšníky. Ale ani kuchaři a další zaměstnanci na tom nejsou lépe," uvedl Michal Novák z pracovního portálu Profesia. Některé restaurace se snaží situaci zvládnout prodejem s sebou, ale alespoň omezeně přesto funguje jen každý pátý podnik.

Ředitel personálně poradenské společnosti Hays CR Ladislav Kučera očekává, že situace se dotkne oborů souvisejících s cestovním ruchem, zvláště těch, které jsou zaměřené na zahraniční klientelu. Krátkodobě se podle něj může zhoršit i situace nekvalifikovaných profesí ve výrobě, bude-li se dále omezovat.

V nelehké situaci jsou i lidé, kteří pracovali v hotelech a ubytovacích zařízeních, službách spojených s turistickým ruchem nebo v kultuře, doplnil Novák. V návaznosti na téměř totální utlumení dálkové dopravy se ocitají v problémech i zaměstnanci společností zaměřených na dopravu osob, tedy leteckých, autobusových i železničních přepravců. Jen snížení počtu turistů z Itálie, Jižní Koreje a Číny o 50 procent ohrozí podle odhadů odborného magazínu Horeka až 8000 pracovních míst.

Příjem vypadne podle odhadů ekonomického portálu Roklen24 celkem 412.000 pracujících, zejména v maloobchodu, restauracích a službách, kde jsou velkou měrou zastoupení drobní živnostníci a pracovníci na IČO.

I když většině firem přinesla karanténní opatření přerušení nebo utlumení činnosti, jsou podle Nováka obory, kde zaměstnavatelé hledají nové posily. Například e-shopy nabírají nové pracovníky pro vyskladnění, distribuci i komunikaci s klienty, aby byly schopné uspokojit zájem nakupujících. Personální posily hledají i logistické firmy a přepravci, řetězce, které prodávají potraviny, a dále drogerie a lékárny. Nábor neumdlévá ani ve stavebnictví, kde komplikuje situaci omezení volného pohybu zahraničních pracovníků. Další zaměstnance by přivítaly samozřejmě i záchranné a policejní složky, zdravotnická zařízení a hygienická služba, kde je ale předpokladem příslušné vzdělání nebo zkušenost v oboru, uzavřel Novák.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď