Nahrazení Babiše v radě pro fondy EU se přiblížilo ke schválení

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš (na snímku z 9. října 2019).

Praha - Novelu, která má umožnit nahrazení premiéra Andreje Babiše (ANO) v čele vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, čeká téměř po roce schválení. Sněmovna dnes novelu beze změn posunula do závěrečného kola, které se uskuteční patrně počátkem listopadu. Novelu pak dostane k posouzení Senát a prezident.

Babiš z vedení rady už v půlce loňského prosince odstoupil kvůli podezření. Reagoval tak na kritiku zejména Evropského parlamentu ohledně svého možného střetu zájmů v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert, který před převodem do svěřenských fondů vlastnil. "Pan premiér se rad nezúčastňuje z důvodu předběžné opatrnosti," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Novelu odmítli podpořit opoziční Piráti. "Toto je iluzorní opatření. Přeju si, aby premiér mohl na jednání sedět, protože nebude v podezření ze střetu zájmů," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Je to 'pouze vlk se nažral a koza zůstala celá' opatření," dodal.

Vládní rada pro unijní fondy je nyní bez předsedy, neboť podle nynějšího znění zákona ji může vést pouze premiér. Novela má umožnit, aby byl předsedou rady kterýkoli člen vlády.

Úkolem rady je posuzovat otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mimo jiné zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě opatření týkající se čerpání fondů EU.

Evropský parlament v půlce prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert, který dříve Babiš vlastnil. Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí pak oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR, připojili se k ní opoziční Piráti. Babiš tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, předloni kvůli českému zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenského fondu a nemá na něj žádný vliv. Případný střet zájmů prověřují od poloviny ledna auditoři Evropské komise na Státním zemědělském intervenčním fondu.

Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR. Holding podle výročních zpráv získal předloni na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve zhruba 1,5 miliardy Kč. Přislíbeny měl v daných letech dotace přibližně o sto milionů vyšší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď