Nad východní částí ČR se přehnaly bouře, jedna žena zemřela

foto Obec Šumvald na Olomoucku zasáhla v noci na 8. června 2020 lokální povodeň.

Praha - Nedělní bouřky zvedly hladiny řek ve východní polovině země, nejvíce však postihly Uničov a okolí a Šumpersko v Olomouckém kraji. Při lokálních povodních zemřela osmačtyřicetiletá žena, další čtyřiasedmdesátiletá se pohřešuje, desítky dalších lidí hasiči ze zatopených domů zachránili. Ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové a elektrické vedení, silnice byly zatopeny a v Oskavě voda strhla most. Hasiči a energetici budou následky záplav a silného deště na některých místech odstraňovat po celý den. Kraj chystá na pomoc obcím sbírku, podle hejtmana Ladislava Oklešťka budou škody obrovské.

Jen v Šumvaldu, jedné z nejpostiženějších obcí, odhadl starosta Josef Šenk škody na obecním majetku na čtvrt miliardy korun. Se škodou na soukromém majetku to může podle něj být až 500 milionů korun.

V Olomouckém kraji vedle Šumvaldu a jeho místní části Břevenec bleskové povodně napáchaly výrazné škody i v Uničově a jeho místní části Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, voda tam mnohde dosahovala přes metr vysoko. Po jejím opadnutí dílo zkázy dovršilo bahno. Záplavy po přívalovém dešti se nevyhnuly ani výrobnímu areálu strojírensko-metalurgické společnosti Unex v Uničově-Brníčku na Olomoucku. Nejvíce postižena byla slévárna, méně strojírenské provozy. Výši škod firma zatím nevyčíslila.

Hladiny řek tam podle meteorologů ale už klesají, na řece Oskavě v Uničově nicméně dál platí třetí stupeň povodňové aktivity, Oslava v Dlouhé Loučce je na prvním povodňovém stupni. Stejný stupeň zůstává i na Želetavce ve Vysočanech na Znojemsku.

Následky přívalových dešťů pomáhá v Olomouckém kraji odstraňovat 160 hasičů, vyprošťují auta z koryt řek, čistí komunikace, propustky mostů a čerpají vodu ze stovek objektů. V Šumvaldu jim práce komplikují utržené cesty i mosty. V první fázi byla ale prioritou hasičů záchrana lidí uvízlých v autech nebo na půdách domů. Zachránili tak 30 lidí, dalších 30 evakuovali. Samospráva nyní zajišťuje pro obyvatele náhradní ubytování. V okolí Oskavy a podél stejnojmenného toku pokračuje pátrání po starší ženě z Oskavy na Šumpersku, pod kterou se utrhl břeh. Žena, která po povodních zemřela, podle informací ČTK pocházela z místní části Šumvaldu z Břevence.

Desítky domácností zůstaly po bouřkách bez elektřiny. Mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol uvedl, že velké výpadky ale hlášeny nebyly a energetici poruchy odstraňují.

Bouřky zaměstnaly hasiče také v Moravskoslezském, Jihomoravském a Pardubickém kraji a na Vysočině. Na severní Moravě a ve Slezsku měli nejvíce práce na Bruntálsku a Rýmařovsku. Mezi rýmařovskou místní částí Ondřejov a Dlouhou Loučkou, která patří do Olomouckého kraje, musela být kvůli sesuvům půdy a pádům stromů po vydatném dešti uzavřena silnice.

Podle vodohospodářů v povodí Moravy průtok v některých tocích vzrostl po prudkých srážkách a bouřkách až stonásobně. Většina toků byla v poledne už ale po kulminaci.

Jihomoravský kraj

Nedělní bouřky zvýšily průtoky v řekách na jižní Moravě. Svratka v Brně na Poříčí a Veverské Bítýšce dosáhla prvního stupně povodňové aktivity označovaného jako bdělost, vyplývá z dat Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

Bouřky v neděli večer postihly zejména západní a severní část jižní Moravy. První stupeň povodňové aktivity je dnes také na Želetavce ve Vysočanech na Znojemsku a Loučce v Dolních Loučkách na Brněnsku.

Bouřky zaměstnaly hasiče. Večer a v noci zasahovali pětadvacetkrát, hlavně na Blanensku a Brněnsku. Odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu, uklízeli zabahněné silnice a čistili kanály.

Komunikace mezi Brumovem a Bedřichovem na Brněnsku zůstávala do rána uzavřená, dnes dopoledne by se měla čistit. Až na ráno odložili hasiči také čištění silnice u obce Nelepeč-Žernůvka na Brněnsku.

Moravskoslezský kraj

Hasiči v neděli večer a v noci na Bruntálsku a Rýmařovsku čerpali vodu z přízemí domů či sklepů a odstraňovali z ulic bahno. V souvislosti s bouřkami a hlavně silným deštěm měli v okrese Bruntál tři desítky výjezdů. Nikdo kvůli událostem spojeným s počasím nebyl v kraji zraněn. ČTK to dnes sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Kvůli sesuvům půdy a pádům stromů musela být uzavřena silnice mezi rýmařovskou místní částí Ondřejov a Dlouhou Loučkou, která už patří do Olomouckého kraje. Hasiči tam mimo jiné odstraňovali asi deset spadlých stromů. "Zbytek Moravskoslezského kraje byl vesměs od přírodních nehod uchráněn," uvedl Kůdela.

Vodu hasiči čerpali z přízemí rodinných domů a sklepů v Tvrdkově, Horním Městě a Rýmařově, a z výtahových šachet obytných domů v Rýmařově. Z ulic odstraňovali bahno, které při prudkých deštích přiteklo z polí.

"Ve Václavově u Bruntálu zasáhl v neděli odpoledne blesk vzrostlý jasan, rozštípl ho na několik částí a část se odrazila od zahradní chatky. V ní začala hořet elektroinstalace, kterou majitel uhasil sám práškovým přenosným hasicím přístrojem," popsal mluvčí hasičů. Majitel podle něj zjistil, že má poškozené elektrické rozvody i v nedalekém rodinném domě.

"Škoda, celkově odhadem kolem 40.000 korun, vznikla také na dřevěném plotu od spadlých větví. Hasiči zde zkontrolovali uhašení termokamerou a potom zabezpečili prasklý strom čtyřmi upínacími pásy (kurtnami)," uvedl Kůdela. Doplnil, že o pokácení stromu se postaral starosta obce s místní jednotkou hasičů mimo jiné za pomoci lesního stroje.

Olomoucký kraj

Hladina řek v Uničově a okolí po noční bouřce a lokálních záplavách dnes od rána postupně klesá. V Dlouhé Loučce není na říčce Oslavě už ani první stupeň povodňové aktivity. Na řece Oskavě v Uničově nyní platí druhý povodňový stupeň, i tam ale hladina postupně klesá, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle Povodí Moravy se dá očekávat zvyšování průtoků v dolních úsecích toků a dosažení i prvního povodňového stupně.

Přívalové deště zasáhly v neděli hlavně oblast Uničova a Šumpersko. Mezi nejpostiženější obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda mnohde dosahovala přes metr vysoko.

Radek Čekal z Českého hydrometeorologického ústavu dnes ČTK řekl, že za nedělní lokální přívalové deště a následné záplavy v severní polovině Olomouckého kraje může takzvaný train efekt. "Ten vzniká, když se bouřky tvoří na jednom místě a přecházejí stejné místo. Kvůli tomu na jednom místě napršelo místy až 100 milimetrů srážek za 24 hodin, zatímco původní předpoklad srážek činil ojediněle maximálně 60 milimetrů," uvedl.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře kvůli vydatným srážkám docházelo v zasažených oblastech na vodních tocích k velmi prudkým vzestupům hladin s dosažením stupňů povodňové aktivity. "Během noci byly dosaženy třetí povodňové stupně na vodních tocích Merta, Desná a Oslava ty pak následně odezněly. Aktuálně v zasaženém území vydatné srážky odezněly a uvedené toky v horních úsecích jsou většinou na sestupu, případně kulminují. Průtoky budou stoupat v dolních úsecích toků vlivem dotoku s dosažením stupňů povodňové aktivity, na některých místech mohou být dosažené i druhé povodňové stupně," sdělil ČTK Chmelař.

Vodohospodáři po lokálních záplavách z rozvodněné Desné a Merty zaznamenali velké množství naplavenin na jezu v Loučné a velký zátaras pod jezem v Sudkově; voda na tocích však už opadává a nejsou zde povodňové stupně. "Řeka Oskava v Uničově kulminovala dnes v 09:00. V současnosti jsou po kulminaci i další přítoky Oskavy," doplnil mluvčí povodí. Dodal, že rozvodněné toky zvedly druhoně i hladinu řeky Moravy, kde vodohospodáři očekávají maximálně dosažení 1. povodňového stupně. Preventivně však vyklidili staveniště na stavbě protipovodňové ochrany v Olomouci.

Pardubický kraj

Hasiči v Pardubickém kraji museli od nedělního odpoledne do dnešního rána vyjíždět na tři desítky míst, aby likvidovali následky bouřek. Většinou odklízeli spadlé stromy, někde po silném dešti čerpali vodu. Bouře na dvou místech poškodila vedení vysokého napětí.

Podle operačního důstojníka krajských hasičů bylo nejvíce postiženo Svitavsko a Orlickoústecko. Většina zásahů spočívala v odklízení stromů spadlých na silnice, v Jaroměřicích s Česká Třebová hasiči čistili ucpanou kanalizaci, v Chornicích odčerpávali nahromaděnou vodu.

Energetici v Pardubickém kraji evidovali večer poruchu na vedení vysokého napětí na Svitavsku, která je již odstraněná. Dnes ráno přibyla další porucha na Chrudimsku, podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové by měla být odstraněna během dopoledne.

Kraj Vysočina

Na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku platí po nedělních bouřkách první stupeň povodňové aktivity. V noci se hladina na několik hodin dostala i na druhý povodňový stupeň a od třetího stupně - ohrožení - ji dělilo devět centimetrů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Na Vysočině k 6:30 platil první povodňový stupeň na Vysočině také na Jihlavě a Šlapance.

Odklízení následků bouřek hasiče začalo zaměstnávat v neděli po 18:00. Do dnešního rána měli stovku výjezdů. Odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu, čistili bahnem zanesené silnici, do Jeclova na Jihlavsku přiváželi protipovodňové pytle. Protipovodňovou hráz museli stavět i ve Velkém Meziříčí.

Na Želetavce začala hladina stoupat v neděli kolem 20:00, o dvě hodiny později překonala druhý stupeň a vydržela na něm dalších pět hodiny, než voda začala opadat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 1. prosince 2020

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď