Na Žofíně se bude rokovat o budoucnosti zemědělství

foto Ilustrační foto - Ministr zemědělství Miroslav Toman.

Praha - Na dnešním Žofínském fóru, věnovaném českému zemědělství, promluví ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) mimo jiné o snaze státu zadržovat více vody v krajině v souvislosti s klimatickou změnou, ale také o potravinové soběstačnosti. V debatě na téma Současnost a perspektiva českého zemědělství vystoupí také prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek nebo předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy ČR plánují v následujících třech letech podpořit rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží. Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně. Další peníze by pak měly na udržování vody v krajině přijít i od ministerstva životního prostředí.

Se zadržováním vody souvisí kromě stavby rybníků a nádrží také kvalita a schopnost půdy zadržovat vodu. Ministr tak nejspíš bude hovořit i o záměru státu, který by měl od příštího roku zpřísnit zemědělské hospodaření. Vláda souhlasila s tím, že na půdě ohrožené erozí budou moci zemědělci v létě pěstovat jednotlivé plodiny maximálně na 30 hektarech, jinak přijdou o část dotací. Podle ministerstva zemědělství se opatření dotkne zhruba čtvrtiny orné půdy s výměrou téměř 600.000 hektarů a 2300 podniků nebo fyzických osob, které na nich hospodaří.

ČR je hlavně vývozce nezpracovaných zemědělských komodit jako je obilí nebo nezahuštěné mléko. Do ČR se pak vozí zpracované vepřové maso. Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni meziročně prohloubil o zhruba 7,88 miliardy korun na 40,3 miliardy Kč. Je to zatím nejhorší výsledek. Podle Zemědělského svazu ČR se tak ukazuje závislost ČR na zahraničních výrobcích. Podle ministerstva zemědělství se prohloubila hlavně bilance se státy EU, meziročně o 43 procent na 24,2 miliardy korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď