Na Vysočině jsou silnice včetně D1 sjízdné s opatrností

foto Odstavené kamiony blokovaly 13. prosince 2018 dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a Koberovicemi na Pelhřimovsku.

Praha - Hlavní tahy včetně dálnice D1 na Vysočině jsou dnes ráno sjízdné. Na dálnici, která předchozí dva dny byla po sněžení často neprůjezdná a řidiči trávili v kolonách mnoho hodin, je provoz plynulý. Sjízdné jsou i silnice v dalších krajích, někde však jen se zvýšenou opatrností.

Jihočeský kraj

Většina jihočeských silnic je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Na vozovkách nižších tříd na Jindřichohradecku navíc leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Jindřichohradecku a na Českokrumlovsku může dopravu komplikovat silný vítr. ČTK to řekla Kateřina Řepová z dispečinku správy a údržby jihočeských silnic.

"Naše technika musela vyjíždět do terénu na Jindřichohradecku a Prachaticku," uvedla. Teploty v Jihočeském kraji po ránu klesly na některých místech až k minus osmi stupňům Celsia.

Podle předpovědi meteorologů bude dnes zataženo a oblačno a místy může ojediněle slabě sněžit. Mrznout bude patrně celý den.

Jihomoravský kraj

Silnice nižších tříd v Jihomoravském kraji jsou dnes ráno kvůli možné námraze sjízdné se zvýšenou opatrností. Jsou většinou holé, vlhké či mokré po chemickém ošetření. Dálnice jsou sjízdné bez omezení. Teploty v kraji se drží pod nulou. Vyplývá to z údajů na stránkách Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost na silnicích nižších tříd na Blanensku, v Brně, na brněnském venkově, na Vyškovsku a Znojemsku. V oblasti Bílých Karpat je místy mlha a drobné sněžení, silnice jsou zatím sjízdné bez omezení.

V kraji se teploty pohybuji od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia. Přes den meteorologové předpovídají zataženo až oblačno a ojediněle velmi slabé sněžení. Nejvyšší odpolední teploty mají dosahovat minus dvou až plus jednoho stupně Celsia.

Královéhradecký kraj

Na řadě silnic v Orlických horách na Rychnovsku a na vedlejších cestách na Jičínsku ležela dnes ráno ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na chemicky udržovaných cestách mohly být zbytky rozbředlého sněhu. Teploty se ráno v Královéhradeckém kraji pohybovaly od minus čtyř do minus sedmi stupňů Celsia. Vyplývá to z informací silničářů a meteorologů v kraji.

Přes den by mělo být v hradeckém kraji zataženo až oblačno, místy přechodně polojasno. Na horách se může objevit slabé sněžení. Teploty by se měly pohybovat od minus dvou do plus jednoho stupně, na horách kolem minus šesti stupňů Celsia.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji mrzne, teploty klesají k minus šesti stupňům Celsia. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření holé, objevují se ale mlhy, které mohou na prochlazeném povrchu namrzat. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Podle policie zatím žádné velké problémy na silnicích hlášeny nejsou. V 07:30 se staly dvě nehody v Turnově a Velkých Hamrech, obě se ale obešly bez zranění.

V horských oblastech musí motoristé počítat s ujetou vrstvou sněhu, která je krytá jen inertním posypem. O víkendu se v Jizerských horách a Krkonoších rozjedou lanovky a vleky v lyžařských střediscích. Ti, kdo chtějí vyrazit na lyže, by měli mít na autech zimní výbavu.

Teploty v kraji se dnes ráno pohybují od minus šesti do minus jednoho stupně. Většinou je oblačno až zataženo, ale nesněží. Podobné počasí by podle meteorologů mělo vydržet po celý den, místy se mohou objevit sněhové přeháňky.

Pardubický kraj

Sníh zůstává na silnicích v Pardubickém kraji už jen místy. Uježděná vrstva leží na vozovkách menších komunikací ve výše položených oblastech. Lokálně se může tvořit náledí, informují silničáři.

Opatrní by měli být řidiči zvláště v okolí Lanškrouna, Poličky, Žamberka nebo v Železných horách. Tam také mohou cestu komplikovat zledovatělé silnice.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno až skoro jasno, foukal slabý vítr. Teploty se pohybovaly od minus 11 do minus dvou stupňů.

Kraj Vysočina

Hlavní tahy včetně dálnice D1 na Vysočině jsou dnes ráno po chemickém ošetření mokré a sjízdné. Na dálnici, která předchozí dva dny byla po sněžení často neprůjezdná a řidiči trávili v kolonách mnoho hodin, je provoz plynulý. Na silnicích nižších tříd je ujetá a zledovatělá vrstva sněnu krytá posypem, jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Od středeční noci je stále mimo provoz železnice mezi Horní Cerekví a Jihlavou.

V noci nesněžilo, teploty klesaly k šesti stupňům pod nulou. Místy jsou mlhy. Na silnicích v noci pracovalo asi 40 sypačů, řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený.

Trať na Jihlavsku ochromil těžký sníh a popadané stromy. Trakční vedení je tam mimo provoz od 12. prosince od 1:25. Podle webu Českých drah by měl být provoz obnoven dnes v 18:00. Cestující vozí náhradní autobusy.

Podle meteorologů dnes na Vysočině zůstane zataženo nebo oblačno, slabé sněžení bude jen velmi ojedinělé, někde mohou být mrznoucí mlhy. Nejvyšší odpolední teploty budou od minus čtyř do minus jednoho stupně Celsia.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji jsou dnes ráno místy mlhy. Na Vsetínsku se na silnicích může tvořit námraza, opatrní by měli být řidiči také na kopci Petrůvka u Slavičína na Zlínsku. Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a suché či vlhké, sjízdné bez omezení či s opatrností, vyplývá z aktuálních informací silničářů.

V kraji je dnes ráno většinou polojasno, místy vane slabý vítr. Teploty se pohybují od minus deseti do minus pěti stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů by dnes mělo být polojasno až skoro jasno, ojediněle by mohlo slabě sněžit. Teploty by odpoledne měly vystoupat k minus třem až nula stupňům Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď