Na východě Ukrajiny se střílí, zabit ukrajinský voják a penzistka

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci hlídkují na linii sousedící s oblastí ovládanou proruskými separatisty na východě země.

Kyjev - Ukrajinský voják byl zabit a dalších devět utrpělo zranění v Donbasu na východě Ukrajiny v palbě proruských separatistů, kteří k ostřelování vládních vojsk použili i těžké zbraně, zakázané mírovými dohodami z Minsku. Oznámilo to dnes velení ukrajinské armády. Podle armádního komuniké, citovaného na webu deníku Ukrajinska pravda, povstalci porušili příměří ve 42 případech.

Separatisté naopak z porušení klidu zbraní obvinili ukrajinskou armádu. V palbě vládních vojsk utrpěla smrtelné zranění sedmdesátiletá obyvatelka města Horlivka, uvedl tamní starosta podle povstalecké agentury DAN. Město kontrolují separatisté.

Již ve středu ukrajinská média hlásila, že na východě země přišel o život ukrajinský voják poté, co povstalecká protitanková řízená střela zasáhla armádní kamion. Podle listu Ukrajinska pravda byl nákladní vůz součástí kolony, v níž jel gubernátor Pavlo Kyrylenko. Ten vyvázl bez zranění, ani gubernátorův vůz nebyl zasažen.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vzápětí označil incident za pokus překazit mírový proces a ohrozit snahu obnovit rozhovory o ukončení nepřátelství. "Tento drzý útok ukázal, kdo si ve skutečnosti nepřeje mír v Donbasu," prohlásil Zelenskyj a nařídil náčelníkovi generálního štábu zesílit činnost ukrajinských jednotek při odhalování a zneškodňování diverzních skupin nepřítele. Ukrajinská armáda má podle vrchního velitele tvrdě reagovat na všechny provokace. Zelenskyj rovněž vyjádřil soustrast rodině zabitého vojáka.

Konflikt v Donbasu si podle odhadů vyžádal od jara 2014 na 14.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z podpory povstalců, Moskva to popírá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď