Na Velikonoce se do ulic větších měst vrátí policisté se samopaly

foto Ilustrační foto - Policisté se samopaly hlídkují na náměstí Republiky v Praze.

Praha - Na bezpečnost na silnicích a na veřejný pořádek dohlednou o nadcházejících velikonočních svátcích stovky policistů. Ve větších městech budou policejní hlídky ozbrojeny samopaly, v blízkosti trhů či jiných míst s vyšším počtem návštěvníků se podobně jako o Vánocích objeví betonové zábrany. Dopravní policisté chystají během prodlouženého víkendu několik dopravně bezpečnostních akcí, při nichž se zaměří na zákaz požívání alkoholu a drog. Policejní prezidium o tom dnes informovalo na svém webu.

Velikonoce jsou na českých silnicích jedním z rizikových období, kdy do auta sedají i sváteční řidiči a lidé vyrážejí často na dlouhé vzdálenosti. Přibývá také cyklistů a motorkářů. "Vzhledem k příznivému počasí jsou na vozovkách čím dál častěji motorkáři, kteří patří k jedné z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu," uvedla policejní mluvčí Hana Rubešová.

Desítky dopravních policistů budou kontrolovat, zda účastníci silničního provozu dodržují pravidla, zaměří se přitom na zákaz požívání alkoholu a návykových látek. "V loňském roce během Velikonoc policisté zjistili 124 řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu, dalších 29 jich bylo pod vlivem návykových látek," uvedla Rubešová. Rizikové bývá hlavně Velikonoční pondělí s tradiční pomlázkou.

V České republice od 22. března 2016 platí první stupeň ohrožení terorismem, o Velikonocích budou stejně jako v předchozích letech platit některá zvýšená bezpečnostní opatření. "Obyvatelé větších měst mohou potkat policisty s dlouhými zbraněmi, jako tomu bylo během vánočních svátků. Vzájemnou spoluprací s představiteli místní samosprávy, organizátory kulturních akcí a dalšími složkami integrovaného záchranného systému individuálně řešíme také umístění betonových zátarasů a jiných technických prostředků," dodala policejní mluvčí.

Dětem začínají velikonoční prázdniny ve čtvrtek, na Velký pátek je v Česku státní svátek. Vrcholem Velikonoc je pro křesťany nedělní Boží hod, velká část lidových tradic je spojena s Velikonočním pondělím.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 17. září 2019

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď