V centru Prahy se sešly tisíce lidí, protestovaly proti invazi na Ukrajinu

foto Na Václavském náměstí v Praze se konala 24. února 2022 demonstrace Praha stojí za Ukrajinou! #StopRussianAggression, kterou uspořádala ukrajinská a česká komunita s informační podporou Milionu chvilek pro demokracii.

Praha - Na pražském Václavském náměstí se v podvečer sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. Demonstraci Praha stojí za Ukrajinou! pořádala česká a ukrajinská komunita s podporou hnutí Milion chvilek. Zhruba stovka lidí už na náměstí proti válce protestovala brzy odpoledne, lidé se sešli i u ruské ambasády v Korunovační ulici. Dnes ráno zahájila ruská armáda letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Agresi odsoudili světoví i čeští politici. Počet účastníků dnešního protestu před ruskou ambasádou v Praze se zvýšil na několik set. Kolem 18:30 přišli k velvyslanectví lidé, kteří předtím demonstrovali proti ruskému vpádu na Ukrajinu na Václavském náměstí.

Fotogalerie

Protest na náměstí začal okolo 17:00. Podle odhadu policie se ho po půl hodině účastnily asi tři tisíce lidí, sdělil ČTK policejní mluvčí Jan Daněk. Lidé s sebou měli transparenty s nápisy Putin před mezinárodní tribunál, Stop Putin's crime nebo Ukrajinu nedáme, Ivane. Přinesli i ukrajinské, české a slovenské vlajky. Akce se účastnili hlavně mladí lidé včetně Ukrajinců.

Demonstranti provolávali heslo Sláva Ukrajině nebo také vulgární pokřik v ukrajinštině týkající se ruského prezidenta Vladimira Putina. Protestující podle zpravodajky ČTK zaplnili vrchní část náměstí, policie ho musela uzavřít pro dopravu.

Na protestu vystoupilo několik řečníků, kteří odsoudili ruský útok na Ukrajinu a vyjádřili Ukrajincům podporu. Solidaritu s Ukrajinou vyjádřili i zástupci Bělorusů žijících v Česku. "Rusko činí velkou historickou chybu, křivdu a bezpráví, které nelze omluvit," řekla zástupkyně Bělorusů na demonstraci. Je podle ní nepřípustné, že je Bělorusko do konfliktu vtaženo. Situace potvrzuje, že prezident Alexandr Lukašenko nereprezentuje vůli běloruského národa, uvedla.

Na akci promluvil i primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), který připomněl, že pražský magistrát vyjádřil Ukrajině podporu a schválil dar deset milionů korun neziskové organizaci Člověk v tísni na pomoc Ukrajině.

Na konci demonstrace se protestující chytli za ruce, aby symbolizovali, že Ukrajinci nezůstali osamoceni. Protest pak zakončila ukrajinská hymna. Akce trvala necelou hodinu, na náměstí však dále postávaly hloučky lidí. Podle Daňka policisté nezaznamenali žádné incidenty související s demonstrací.

Putin dnes v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, poté svědci z řady měst po celé Ukrajině začali hlásit silné výbuchy nebo zvuky znějící jako dělostřelecká palba. Ukrajinská pohraniční stráž uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z anektovaného poloostrova Krym. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě. Proti útoku na Ukrajinu se vymezili i čeští politici včetně prezidenta Miloše Zemana.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že Ukrajinci žijící v ČR mohou počítat s prodloužením povolení k pobytu. Česko má podle něj také připraveny plány na přijetí tisíců uprchlíků. Příbuzní lidí z Ukrajiny, kteří už v Česku jsou, mohou přijet bez překážek jen s cestovním pasem. Další procedury či žádost o delší pobyt se budou řešit až na českém území. Pozastaví se také vyhošťování.

Přes ruskou ambasádou v Praze protestují stovky lidí

Počet účastníků dnešního protestu před ruskou ambasádou v Praze se zvýšil na několik set. Kolem 18:30 přišli k velvyslanectví lidé, kteří předtím demonstrovali proti ruskému vpádu na Ukrajinu na Václavském náměstí. Protestující před ambasádou vpodvečer podpořila iniciativa Modlitba za Ukrajinu. Protest se zatím obešel bez potyček. Solidární akce je naplánovaná na 19:00 také před velvyslanectvím Ukrajiny.

Iniciativa Modlitba za Ukrajinu v čele s evangelickým knězem Tomášem Trusinou vyjádřila solidaritu s Ukrajinou a nesouhlas s ruským vpádem. Přítomní si vyslechli píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka a zazpívali českou hymnu.

Přítomní, z nichž většinu tvoří Ukrajinci, mají žlutomodré národní vlajky a také transparenty odsuzující válku. Vedle mírnějších textů, jako například Bože, ochraňuj Ukrajinu, se na nich objevují i ostřejší nápisy jako Dobrý Putin, mrtvý Putin. U mikrofonu se vystřídalo několik řečníků, jejichž projevy většinou zakončoval pozdrav Sláva Ukrajině - Hrdinům sláva. Jedná se o ukrajinský národní pozdrav a slogan.

Motto Sláva Ukrajině se poprvé objevilo během ukrajinské války o nezávislost v letech 1917 až 1921. Pozdrav Sláva Ukrajině! začala používat Organizace ukrajinských nacionalistů a Ukrajinská povstalecká armáda v jejímž čele stál Stepan Bandera. Zazněla také hudba a přítomní zazpívali ukrajinskou hymnu. Svoji podporu Ukrajině vyjádřilo i několik ruských občanů a své sympatie demonstrovala troubením řada řidičů projíždějících aut.

Protest před ruskou ambasádou se zatím obešel bez potyček. Dopoledne jeden z demonstrantů začal provolávat "Veřejná bezpečnost" a druhý vyčetl policii, že chrání ruskou ambasádu. Krátce před polednem pak policie dohlížející na akci zadržela dva protestující kvůli postříkání menší části budovy červenou barvou.

Demonstrace začala ráno, kolem 10:00 bylo několik lidí u ambasády v Korunovační ulici s vlajkami Evropské unie a o něco více se jich sešlo na přilehlém náměstí Borise Němcova. Před ambasádu položili demonstranti, mezi nimiž jsou Češi i cizinci, transparent označující ruského prezidenta Vladimira Putina za vraha.

Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Ukrajinská pohraniční stráž poté uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z anektovaného poloostrova Krym. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď