Na středočeském úřadě je od rána obvyklý provoz, policie zde není

foto Středočeský krajský úřaděv Praze (na snímku z 25. června 2019).

Praha - Na středočeském krajském úřadě je od rána obvyklý provoz, policisté zde již nejsou, řekl ČTK ředitel krajského úřadu Jiří Holub. V úterý detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali na úřadě zřejmě kvůli pracovním smlouvám s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil několik milionů korun ročně.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej dnes ČTK řekl, že stále pokračují úkony trestního řízení. Na přímou otázku, zda policie ještě na krajském úřadu zasahuje, neodpověděl. Podle Holuba policisté v souvislosti se zásahem nikoho nezatkli.

"Krajský úřad standardně pracuje ve všech svých činnostech, policisté na úřadě nejsou, dál plníme funkce tak, jak krajský úřad má," řekl dnes Holub. Policisté na hejtmanství podle něj zasahovali v úterý pouze v ranních hodinách.

Server SeznamZprávy.cz v dubnu napsal, že kraj si najímal externisty na služby obvykle zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Kraj na základě prověřovaných smluv vyplatil za externí služby podle serveru pět milionů korun ročně. Odbor interního auditu prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v úterý uvedla, že je ráda, že úřad od počátku s policií úzce spolupracuje. "Nemáme co skrývat a je dobře, že budou všechna podezření policií prošetřena. Do mé kompetence personální záležitosti ani uzavírání smluv nespadají," uvedla Pokorná Jermanová.

Holub dnes nechtěl specifikovat, jaké dokumenty si policisté odnesli. Podle informací serveru SeznamZprávy.cz detektivové například zkopírovali důležitá data z počítačových serverů, zdroje portálu z úřadu také popsaly, že se policisté pohybovali v kanceláři úřednice, která má u sebe všechny zmíněné smlouvy.

Podle zjištění serveru středočeský krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků. Jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď