Na Slovensku začíná kampaň před volbami do sněmovny, které budou 30. září

foto Odemykání volební urny - ilustrační foto.

Bratislava - Na Slovensku oficiálně začíná kampaň před předčasnými parlamentními volbami, jejichž termín šéf sněmovny Boris Kollár v souladu s dřívějším usnesením sněmovny vyhlásil na 30. září. Kollárovo rozhodnutí bylo dnes zveřejněno ve sbírce zákonů a předseda parlamentu to také oznámil na tiskové konferenci. Podle průzkumů se největší popularitě u voličů těší sociální demokraté (Směr-SD) bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, který například odmítá vojenskou pomoc bránící se Ukrajině.

Na předvolební kampaň může každá strana vynaložit maximálně tři miliony eur (zhruba 71 milionů korun). Do tohoto limitu se započítávají také výdaje na propagaci stran v období 180 dnů před vyhlášením termínu voleb. Některé strany už dříve začaly s billboardovou kampaní a a pořádají setkání s občany. Náklady na kampaň lze podle zákona platit jen z takzvaného transparentního bankovního účtu.

Zájemci o korespondenční volbu ze zahraničí, kde žijí tisíce Slováků, se zase musejí registrovat do 9. srpna.

Po vyhlášení voleb už politické strany a hnutí nemohou změnit svůj název. Tuto možnost v květnu využilo například nejsilnější parlamentní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Místo vytvoření volební koalice OLaNO upravilo svůj název tak, že do něj zahrnulo i další formace, se kterými patrně vytvoří společnou kandidátní listinu. Tu musí strany odevzdat nejpozději na začátku července.

Zatímco samostatně kandidující straně stačí pro zisk křesel ve sněmovně získat ve volbách alespoň pět procent hlasů, pro koalice platí vyšší volební práh. Kolem pětiprocentní hranice se v sondážích pohybuje hned několik stran a hnutí.

O konání předčasných voleb na konci září rozhodla sněmovna letos v lednu. Učinila tak poté, co loni v prosinci vyslovila nedůvěru tehdejšímu kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Jeho vláda předtím přišla o parlamentní většinu kvůli odchodu liberální strany Svoboda a Solidarita ze čtyřčlenné koalice. Tomu předcházely dlouhodobé spory mezi SaS a šéfem OLaNO Igorem Matovičem. Hegerův kabinet pak v polovině letošního května vystřídala úřednická vláda ekonoma Ľudovíta Ódora.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď