Aktivisté na rypadle v lomu na Mostecku stráví druhou noc

foto Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace 2. září 2020 ráno vylezlo na rypadlo dolu Vršany u Mostu. Požadují rychlý konec doby uhelné a přechod k obnovitelným zdrojům.

Most - Osm aktivistů a aktivistek, kteří ve středu v brzkých ranních hodinách obsadili rypadlo v lomu Vršany u Mostu, se připravují na druhou noc strávenou na stroji. Požadují mimo jiné rychlý konec těžby a spalování uhlí a přechod k obnovitelným zdrojům. První noc byla klidná, počasí aktivistům přálo. Zásoby mají ještě na několik dní, řekl ráno ČTK jeden z nich.

Fotogalerie

Mluvčí české odbočky Greenpeace Lukáš Hrábek dnes v 17:45 ČTK řekl, že se protiuhelní aktivisté dnes věnovali také pouštění draků s obličeji ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). V 18:00 budou vysílat živé přenosy obohacené o přednášky.

Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla ve středu v tiskové zprávě Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. Těžba uhlí ale nemusela být kvůli aktivistům zastavena, protože rypadla byla v plánované technologické odstávce.

Policie nynější demonstranty ve středu vyzvala, aby opustili prostor, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové podezřelí z přestupkového jednání. Mluvčí dnes ČTK řekla, že policie celý den místo monitoruje.

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí". Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které "jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady".

O budoucnosti těžby uhlí jedná tzv. uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu této těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 rovněž skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 29. listopadu 2020

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď