Na rekordní sbírku umělecky pojatých kostek maloval i Jiří Suchý

foto Osmdesátiletý lékař Jaroslav Adam z Turnova převzal 15. dubna 2019 v Pelhřimově certifikát o vytvoření českého rekordu za největší sbírku umělecky zpracovaných kostek v Česku. Na snímku sběratel ukazuje kostku, kterou ozdobil divadelník a hudebník Jiří Suchý.

Pelhřimov - Mezi české rekordy přibyla sbírka umělecky zpracovaných kostek. Osmdesátiletý lékař Jaroslav Adam z Turnova jich má 82, jeho soubor je největší v Česku. Vyzdobila je řada známých výtvarníků i uznávaných řemeslníků, mezi nimi i Jiří Suchý nebo karikaturista Štěpán Mareš. Třetina sbírky bude do poloviny června vystavená v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit, řekl Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den spravující české rekordy.

Fotogalerie

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově představilo 15. dubna 2019 část sbírky umělecky zpracovaných kostek sběratele Jaroslava Adama z Turnova. Osmdesátiletý lékař se s ní dostal mezi české rekordy, jeho sbírka umělecky zpracovaných kostek je největší v Česku. Sběratel má 82 kostek, většinou dřevěných a ozdobených originálními kresbami od oslovených výtvarníků a dalších umělců. Některé kousky do jeho sbírky vyrobili také umělečtí kováři, skláři nebo dráteníci. Sbírka vyrostla vlastně náhodou na původním nápadu kopírovat barokní slunečního hodiny ve tvaru kostky. Výroba kopií a jejich prodej jako reklamních předmětů se neuchytil, řekl Adam. Už připravené dřevěné kostky se ale staly základem sbírky plné originálních kreseb a maleb. Umělce Adam často oslovuje přímo na vernisáži. Většinou s pozitivní reakcí. I když dočkat se hotového výtvory je někdy běh na dlouhou trať. Na kostku s kresbou Jiřího Suchého čekal sběratel osm let.

Osmdesátiletý lékař Jaroslav Adam z Turnova převzal 15. dubna 2019 v Pelhřimově od prezidenta agentury Dobrý den Miroslava Marka (vpravo) certifikát o vytvoření českého rekordu za největší sbírku umělecky zpracovaných kostek v Česku. První kostku o délce stran šest centimetrů ozdobil malíř Fanek Foltýn, druhou malíř a grafik Vladimír Komárek. Maloval na ně také herec Jan Kanyza, kreslíř Čtyřlístku Jaroslav Němeček nebo Rudolf Křesťan. Z jedné z nich se usmívá Ruda Pivrnec, postavička stvořená Petrem Urbanem. Další zdobil zlatník Jiří Urban, který pracoval na replikách českých korunovačních klenotů. Pozlacený románský kříž umístil i na kostku.

Kostky do sbírky vyrobili také umělečtí kováři, skláři nebo dráteníci. Jedna z nich je zdobená výšivkou z rybích šupin obdobně jako jihočeské kroje, další má obal vytvořený metodou patchworku. Nyní Adam čeká, až se mu od výtvarníků vrátí další tři kostky. Kdo přesně na nich pracuje, ale sběratel neprozradil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď