Na řadě míst ČR se dnes opět poběží pro Paměť národa

foto Ilustrační foto - V centru Olomouce zahájili 25. června 2018 exteriérovou výstavu Paměť národa Olomouckého kraje, která přiblížuje 15 příběhů pamětníků, do jejichž osudů zasáhly události roků 1948 a 1968.

Praha - V pražské oboře Hvězda a na řadě dalších míst v ČR dnes odstartuje další ročník charitativního běhu pro Paměť národa. Zúčastnit se může každý a lidé tím podpoří natočení dalších příběhů pamětníků, kteří v minulém století bojovali za svobodu. Loňský běh vynesl přes 870.000 korun, které pomohou zdokumentovat osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu či disidentů.

Účastníci akce mohou svůj běh někomu věnovat. V minulých letech si vyráběli odznáčky s heslem "běžím za...", letos budou mít tuto větu také na startovních číslech. Každý si pak může doplnit jméno osobnosti, které si váží, ať už to je Milada Horáková, letci v RAF, odbojáři nebo vlastní teta, která neuhnula nátlaku Státní bezpečnosti, uvedli před časem zástupci společnosti Post Bellum, která vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století zaznamenává.

Běžecké trasy jsou v délce pět a deset kilometrů, vedle toho lze chůzí či během zdolat kilometrovou trasu. Naplánované jsou i dětské trasy a štafeta.

Patrony letošního pátého ročníku je stejně jako před rokem novinář Jindřich Šídlo, olympionici Vavřinec Hradilek a Eva Samková, sestry Aňa, Ester a Lela Geislerovy a herečky Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová. Více informací je na webu akce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 5. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď