Na pomoc obětem v Indonésii se v ČR vybral milion korun

foto Záchranné práce v Palu na indonéském ostrově Sulawesi po zemětřesení a vlně tsunami.

Praha - Humanitární organizace v ČR vybraly na pomoc obětem zemětřesení a přívalové vlny cunami v Indonésii více než milion korun. Finanční sbírky vyhlásily ADRA, Diakonie české evangelické církve a Charita ČR. Zástupci organizací, které ČTK oslovila, se shodli na tom, že sbírka potrvá, dokud bude zájem veřejnosti. Finanční podporu asijské zemi přislíbilo také české ministerstvo zahraničí.

ADRA k dnešnímu dni vybrala 504.820 korun. "Finanční prostředky, které jsme nasbírali, předáme našim kolegům z ADRA Indonésie," sdělil ČTK Jakub Charvát z ADRA. Humanitární organizace nyní staví na místě provizorní přístřeší pro 3000 rodin, které přírodní katastrofu přežily. Už dříve se organizaci podařilo distribuovat v některých oblastech vodu a potraviny. Pokud se vybere více peněz, zapojí se ADRA do obnovy místní infrastruktury.

Charita obdržela finanční dary ve výši 370.965 korun. Jan Oulík z Charity ČR ČTK sdělil, že nyní situaci monitorují a vyhodnocují další směřování peněz. "Zatím se o tom stále jedná a budeme to vědět tento týden. Vzhledem k tomu, že tento týden došlo k dalším otřesům, je situace nepřehledná," uvedl Oulík.

"Jsou tam ale naši kolegové z německé charity, kteří tam vypravili lékařský tým. Jsou v kontaktu s Charita Indonesia a domlouvají, jak se zapojit s výtěžkem ze sbírky," upřesnil.

Diakonie české evangelické církve k pondělku vybrala prostřednictvím církve 200.000 korun. Ve veřejné sbírce lidé přispěli 25.000 korunami. Diakonie pomáhá obětem přírodní pohromy prostřednictvím mezinárodní koalice ACT Alliance, která zastřešuje přes 140 křesťanských lokálních i mezinárodních humanitárních organizací.

"V rámci naší koalice ACT Alliance působí v oblasti organizace Church Word Service, Pelkesi a YAKKUM. V současné době poskytují zdravotní péči a první pomoc v Palu. Byly sestaveny čtyři zdravotnické týmy, které nyní poskytují péči cca 400 pacientům, které potřebují urgentní zdravotní péči. Prioritou nyní také je zajistit přístup k pitné vodě, deky, matrace, hygienické potřeby pro ženy a malé děti," uvedla Ivana Dingová z Diakonie.

Počet obětí, které si v Indonésii vyžádalo zemětřesení a přívalová vlna cunami z konce září, vzrostl na 1944. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Dalších až 5000 lidí je podle úřadů na indonéském ostrově Sulawesi pohřešováno.

Naléhavou humanitární pomoc potřebuje v oblastech postižených zemětřesením na 200.000 lidí. K mnohým z nich se ale potraviny a pitná voda dostávají jen pomalu, napsala AFP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 17:00 30°C

Celá předpověď