Na poli u Mikulova vysadili alej s 90 mandloněmi

foto Na poli u Mikulova na Břeclavsku vysadil 9. listopadu 2019 místní okrašlovací spolek prvních 90 mandloní, které tvoří základ nové aleje. Výsadbu připravil k 30. výročí sametové revoluce. Do tří let by stromů v aleji mělo být kolem 200.

Mikulov (Břeclavsko) - Na poli u Mikulova na Břeclavsku vysadil dnes místní okrašlovací spolek prvních 90 mandloní, které tvoří základ nové aleje. Výsadbu připravil spolek k 30. výročí sametové revoluce. Do tří let by stromů v aleji mělo být kolem 200, uvedl v tiskové zprávě vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Kmet.

Fotogalerie

Alej a také travnaté pásy a polní cesty rozčlení více než stohektarové pole mezi Mikulovem a Klentnicí u Kočičí skály. "Třicáté výročí znovunabytí svobody je vhodným okamžikem uvědomit si, co se za tu dobu podařilo a co ne. Když se podíváme na zemědělskou krajinu, dokonce i v CHKO Pálava, je bilance nepříliš radostná. Hospodaří se na obrovských blocích, které jsou dědictvím socialistické kolektivizace, a zemědělská krajina často připomíná poušť bez života," uvedla botanička Helena Prokešová.

Stačí přitom podle ní relativně málo. Do krajiny vrátit remízky, solitérní stromy, aleje, obyčejné polní cesty či travnaté pásy. Taková krajina podle ní nejen láká lidi k procházkám, ale je i domovem pro stovky druhů živočichů včetně ohrožených brouků, včel či ptáků.

"Mohli jsme využít toho, že ?papírově už síť zeleně a cest ve vlastnictví města existovala po pozemkových úpravách. Nebylo ale jednoduché vše domluvit s městem, dosavadními nájemci, sepsat smlouvy a hlavně zajistit všechny práce," uvedla předsedkyně Okrašlovacího spolku Jana Drochytková. S výsadbou pomohla Správa CHKO Pálava i Mikulov. Peníze spolek získal z různých zdrojů. Například od lidí, kteří mohli adoptovat jednotlivé stromy, také od Nadace Partnerství či Nadace Blížksobě manželů Vohánkových.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď