Na počest veterána Toma Moorea tleskali lidé po celé Británii

foto Ve věku sta let dnes zemřel britský veterán druhé světové války Tom Moore, který se proslavil charitativní sbírkou na podporu zdravotnického systému. S odvoláním na Mooreovu rodinu o tom informovala agentura Reuters. Stoletý veterán, kterého loni královna Alžběta II. pasovala na rytíře, byl v neděli hospitalizován kvůli nákaze koronavirem.

Londýn - Lidé po celé Británii dnes večer u prahů svých domů, v oknech či na balkonech tleskali na počest veterána Toma Moorea, který v úterý zemřel ve věku sta let. Moore se proslavil minulý rok, kdy uspořádal sbírku na pomoc britskému zdravotnickému systému NHS. Vybral 33 milionů liber (zhruba 970 milionů Kč). K akci Potlesk pro Toma se dnes připojil i britský premiér Boris Johnson, informovala agentura Reuters.

Fotogalerie

Moore se stal v posledním roce britským národním hrdinou. Loni v dubnu se rozhodl uspořádat sbírku na pomoc britskému zdravotnickému systému NHS, který se potýkal s první vlnou epidemie covidu-19. Slíbil, že denně ujde desetkrát 25 metrů z jedné strany své zahrady na druhou a do svých stých narozenin, které oslavil 30. dubna, vzdálenost přejde celkem stokrát.

Původně chtěl Moore vybrat touto akcí tisíc liber. Nakonec shromáždil 33 milionů liber (zhruba 970 milionů Kč).

Veterán druhé světové války Moore následně napsal autobiografii, pomohl zřídit nadaci a v červenci jej královna Alžběta II. pasovala na rytíře. V úterý jeho rodina oznámila, že v nemocnici zemřel. Hospitalizován byl od neděle, kdy se u něj prokázala nákaza koronavirem. Moore měl podle agentury Reuters zápal plic a covid-19. V posledních pěti letech bojoval také s rakovinou.

Britská Dolní sněmovna dnes držela za Moorea minutu ticha. Její předseda Lindsay Hoyle uvedl, že Moore pozvedl náladu národa v těžké době. V 19:00 SEČ lidé po celé zemi zesnulého veterána uctili potleskem. Od první vlny epidemie covidu-19 Britové vyjadřují potleskem úctu zdravotníkům a dalším lidem, kteří jsou v první linii boje s koronavirem.

K potlesku se před svým sídlem v Downing Street připojil i premiér Boris Johnson s partnerkou Carrie Symondsovou, v Mooreově domovském městě Marston Moretaine tleskali i členové jeho rodiny. Pozůstalí v úterý obdrželi kondolence od Johnsona, královny Alžběty II., ale i od Bílého domu. Oznámení o Mooreově smrti se objevilo mimo jiné na obří

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 13. června 2021

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď