Na plantáži u Holešova začal tento týden samosběr jahod, úroda je zatím dobrá

foto Samosběr jahod na plantáži společnosti Vaklima, 9. června 2023, Holešov, Kroměřížsko.

Holešov (Kroměřížsko) - Na plantáži společnosti Vaklima u Holešova na Kroměřížsku začal tento týden samosběr jahod. Kvůli chladnému a deštivému počasí se zahájení letošní sezony proti předchozím letům zhruba o týden zpozdilo. Úroda je ale prozatím dobrá, řekl ČTK jednatel společnosti Jaroslav Valenta.

"V letošním roce se projevila chladna v dubnu i v květnu a přemíra deště na východní Moravě. To znamená, že tady toto nám zbrzdilo nazrávání jahod. Jahody jsou tedy nazrálé na konec prvního týdne v červnu, což ještě není tak nenormální," uvedl Valenta. Vlhko však podle něj pro jahody představuje riziko rozvoje plísní a chorob, plody jsou také méně sladké než například loni.

Pokud nebude výrazně nepříznivé počasí, hlavní sezona samosběru by v Holešově měla trvat přibližně tři týdny. "Potom máme ještě novou výsadbu, bude dozrávat zřejmě někdy začátkem července. Ale těchto jahod nebude tolik. Skončíme do 5. až 10. července," řekl Valenta. Obvykle se v Holešově z hektaru ročně sklidí mezi šesti až deseti tunami jahod.

Zatímco ještě loni měla společnost produkční jahody u Holešova vysazeny na šesti hektarech, letos je to na dvou hektarech. "Utlumuji pěstování jahod z důvodu věku, letos mi bude 80 roků," vysvětlil Valenta. Upustil i od stánkového prodeje jahod, který v minulých letech podnik nabízel například ve Zlíně nebo ve Fryštáku na Zlínsku.

S necelými třemi kilogramy jahod odjížděla dnes dopoledne z plantáže Zdeňka Procházková ze Zlína. Ovoce si přijela natrhat spolu se svou sestrou a jejím manželem. "Jsem tady poprvé. O samosběru jsem se dozvěděla z rádia. Chceme jahody hlavně syrové na jídlo," řekla ČTK zákaznice.

Za příznivého počasí zavítají na plantáž i stovky zákazníků denně, především o víkendu. Mezi řádky, které nejsou vysbírané, je zavedou brigádníci. Firma Vaklima k pěstování jahod využívá moderní zavlažování. Plocha mezi jednotlivými řádky je vystlaná slámou, aby si lidé za deštivého počasí z plantáže spolu s ovocem neodnášeli domů i vrstvu bahna na botách.

Za kilogram jahod ze samosběru u Holešova zaplatí zájemci na začátku sezony 100 korun, o pětikorunu více než loni. S postupem sezony cena jahod klesá. Otevírací doba plantáže je denně od 8:00 do 12:00 a poté od 15:00 do 19:00. Více informací je na webových stránkách věnovaných samosběru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď