Na Petrově v Brně poprvé vystaví obraz Alfonse Muchy Trůn milosti

foto Výstava Dokonalá Jednota - Zobrazování Nejsvětější Trojice ve výtvarném umění je k vidění od 13. června 2019 v kryptě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla. Představuje obrazy, sochy, liturgické předměty a paramenta s vyobrazením Nejsvětější Trojice. Mezi nejvýraznější exponáty patří obraz Trůnu milosti (na snímku) připisovaný významnému českému malíři Alfonsu Muchovi, který jej měl namalovat pro ivančickou farnost v roce 1880. Dílo se veřejnosti představuje poprvé.

Brno - V kryptě brněnské katedrály na Petrově se veřejnosti poprvé představí obraz Alfonse Muchy Trůn milosti. Dílo je součástí výstavy Dokonalá jednota - Zobrazování nejsvětější Trojice ve výtvarném umění. Novinářům to dnes řekli zástupci Diecézního muzea.

Fotogalerie

Obraz Nejsvětější Trojice reprezentovaná třemi tvářemi na snímku pořízeném 13. června 2019 v kryptě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na výstavě Dokonalá Jednota - zobrazování Nejsvětější Trojice ve výtvarném umění. Expozice, kterou připravilo Diecézní muzeum v Brně, potrvá do 29. září. Kromě dosud nevystavovaného díla slavného malíře si tam návštěvníci mohou až do 29. září prohlédnout i jiné unikáty, jako například obraz Nejsvětější Trojice se třemi tvářemi z počátku 17. století.

"Obraz Trůn milosti namaloval Mucha v roce 1880, kdy mu bylo pouhých 20 let a bylo to v době, kdy ho pro nedostatek talentu nepřijali na pražskou Akademii výtvarných umění," řekl ředitel Diecézního muzea Martin Motyčka.

Dílo pravděpodobně namaloval Mucha pro farnost v Ivančicích, odkud pocházel. Na obraze je patrný jeho rukopis a inspirace divadelním prostředím, protože kolem roku 1880 maloval kulisy a opony pro vídeňské divadlo Ringtheater.

Dílo Žaltářová Nejsvětější Trojice na snímku pořízeném 13. června 2019 v kryptě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na výstavě Dokonalá Jednota - zobrazování Nejsvětější Trojice ve výtvarném umění. Expozice, kterou připravilo Diecézní muzeum v Brně, potrvá do 29. září. Dalším lákadlem výstavy Diecézního muzea je vyobrazení Boha jako postavy se třemi tvářemi. "Toto zobrazení bylo dlouhou dobu zakázané, protože v počátku 17. století se začala zobrazovat postava ďábla, proto se takovýchto obrazů moc nedochovalo," řekl Motyčka.

Výstava kromě Muchova obrazu ukáže i další díla věnovaná vyobrazení nesvětější Trojice, sochy nebo liturgické předměty. Diecézní muzeum zahájí dnešní vernisáží ještě jednu výstavu, a to Ryté umění ex libris - Drobná grafika ze sbírek kanovníka Vojtěcha Samce a děkana Josefa Šindara, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout v Propité věži katedrály.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je čtvrtek 23. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď