Na památník Rudé armády v Olomouci někdo nakreslil hákové kříže

foto Ilustrační foto - Několik černých hákových křížů nakreslil neznámý vandal na památník osvobození Rudou armádou na okraji parku nedaleko centra Olomouce.

Olomouc - Několik černých hákových křížů nakreslil neznámý vandal na památník osvobození Rudou armádou, který se tyčí na okraji parku nedaleko centra Olomouce. K památníku dopoledne dorazili policisté, kteří se začali případem zabývat. Právní kvalifikace zatím nebyla stanovena. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Oznámení o posprejovaném památníku v olomouckém parku policisté přijali dnes krátce po 09:30. "Policisté se případem zabývají a prověřují veškeré okolnosti. Konkrétní právní kvalifikace bude stanovena na základě zjištěných skutečností," uvedla Vaňharová. Hákové kříže někdo nastříkal na spodní část památníku, který má tvar obelisku s šestihrannou základnou. Na vrcholu památníku je rudá pěticípá hvězda.

Památník patří městu. Primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO) ČTK řekl, že hákové kříže budou z památníku odstraněny, na starost to bude mít Výstaviště Flora a technické služby. Škoda zatím nebyla vyčíslena. "Pokud někdo měl potřebu protestovat (proti ruské invazi na Ukrajinu), tak měl na památník raději pověsit ukrajinskou vlajku," uvedl Žbánek, podle kterého se v tomto případě jedná o zbytečné vandalství.

Památník osvobození Rudou armádou nedaleko centra Olomouce byl slavnostně odhalen v červenci 1945 a je jedním z prvních památníků osvobození postavených v Československu po druhé světové válce. Autorem původního návrhu památníku je architekt Jaroslav Kovář mladší. Novodobou úpravu okolí památníku, která byla provedena v 70. letech minulého století, projektoval architekt Zdeněk Štefka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď