Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

foto Pamětní deska účastníkovi odboje Václavu Morávkovi v Olomouci. Morávek byl nejmladším členem legendární odbojové trojice Mašín, Balabán, Morávek, přezdívané gestapem Tři králové, která působila na území Protektorátu v letech 1939-1942.

Praha - Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi členy odbojové skupiny Tři králové Václava Morávka, Josefa Balabána a Josefa Mašína i další čtyři válečné veterány. K poslaneckým adeptům na medaili Za hrdinství patří trojice záchranářů Jiří Stuška, Martin Mikloš a Jiří Vašica, která loni v říjnu pomáhala zraněným při hromadné nehodě, byť byla v tu dobu mimo službu.

Mezi kandidáty dolní komory na medaili Za zásluhy figuruje biochemik a virolog Tomáš Cihlář. Jeho tým vyvinul lék remdesivir proti covidu-19. Upravený seznam celkem 47 kandidátů schválili poslanci na dnešní mimořádné schůzi. K adeptům na stejnou medaili zařadili přímo na plénu zpěváka lidových písní Josefa Černého známého pod jménem Jožka Černý, režisérku Silvii Dymákovou, místopředsedu Svazu včelařů Miloslava Peroutku a místopředsedu Svazu Vietnamců v České republice Tana Trinha. Některé předběžně navrhované lidí dolní komora naopak vyřadila.

Na Řád bílého lva Sněmovna navrhla také například stíhací piloty Františka Cháberu a Josefa Koukala. K nominantům na medaili Za hrdinství patří rovněž Tomáš Neškodný, který loni zachránil tři tonoucí lidi, válečný letec Josef Bernat, jeden z posledních žijících účastníků Pražského povstání Emil Šneberg nebo zdravotní sestra Jana Březinová, která se v 64 letech navzdory prodělané rakovině plic vrátila při nynější koronavirové epidemii pomáhat do nemocnice v Litomyšli na Svitavsku.

Na sněmovním seznamu k udělení medaile Za zásluhy figuruje vedle Cihláře také Marián Hajdúch, vedoucí Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, které jako první pracoviště masově testovalo přítomnost koronaviru pomocí vysokokapacitních robotizovaných testů, vývojář 3D tiskáren Josef Průša, který v souvislosti s koronavirovou epidemií na vlastní náklady vyrobil desetitisíce ochranných štítů, a zakladatelka aktivity Sestry v záloze Renata Dubcová. Na seznamu jsou vedle nich také třeba badatel Jaroslav Čvančara, novinář publicista a scenárista Vladimír Kučera nebo motocyklový závodník Jaroslav Falta.

Prezident návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni Sněmovna navrhla Zemanovi 37 jmen. Prezident vyznamenal pětici z nich, válečného letce Josefa Ocelku in memoriam, válečného veterána Jaroslav Selner in memoriam, "Wintonovo dítě" a válečného letce Kurta Taussiga, válečnou veteránku Boženu Ivanovou a srbského režiséra Emira Kusturicu.

Návrhy na udělení státních vyznamenání, jak je schválila Sněmovna:

Řád bílého lva vojenské skupiny: 1) František Chábera, 2) Václav Morávek, 3) Josef Balabán, 4) Josef Vladimír Mašín, 5)Karel Lukas, 6) Vojtěch Luža, 7) Josef Koukal;

Medaile Za hrdinství: 1) Jiří Stuška, 2) Martin Mikloš, 3) Jiří Vašica, 4) Tomáš Neškodný, 5) František Štamprech, 6) Josef Bernat, 7) Emil Šneberg, 8) Vladimír Šupa, 9) Jaroslav Poledník, 10) Josef Müller, 11) Jana Březinová;

Medaile Za zásluhy: 1) Dalibor Biolek, 2) Radek Balcárek, 3) Alexander Miasnikov, 4) Jaroslav Falta, 5) Karel Blahna, 6) Tomáš Cihlář, 7) Václav Smil, 8) Zdeněk Trojan, 9) Josef Průša, 10) Renata Dubcová, 11) Augustin Svoboda, 12) Jiří Netík, 13) Jiří Ošecký, 14) Markéta Nováková 15) Tichomir Mirkovič, 16) Jaroslav Čvančara, 17) Vladimír Kučera, 18) Vilma Marešová, 19) Richard Vyškovský, 20) Jan Konvalinka, 21) Miroslav Adámek, 22) Marián Hajdúch, 23) Alena Votavová, 24) Jiří Outrata, 25) Miloš Táborský, 26) Tan Trinh, 27) Josef (Jožka) Černý, 28) Silvie Dymáková, 29) Miloslav Peroutka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď