Na nádvoří muzea v Brně se na zkoušku rozsvítil rozměrný objekt Mrak

foto Generální zkouška rozsvícení rozměrného objektu Mrak, který pro exteriér Uměleckoprůmyslového muzea v Brně navrhl architekt Marek Štěpán, 18. listopadu 2021 v Brně.

Brno - Na nádvoří Uměleckoprůmyslového muzea se na zkoušku rozsvítil rozměrný objekt Mrak. Navrhl jej architekt Marek Štěpán s kolegy. Mrak s plochou 300 metrů čtverečních je interaktivní, umožňuje pestrobarevné obrazové i zvukové efekty. Zároveň poskytuje úkryt před deštěm a nepřízní počasí. Nádvoří má také nové přístupové schody a rampu, přibyly zrcadlové objekty.

Fotogalerie

Dnešní zkouška Mraku byla přípravou na otevření celé budovy, které se uskuteční za týden. Čtvrtek 25. listopadu bude určený profesionálům, v pátek se uskuteční vernisáže expozic Art Design Fashion a výstav Jiřího Pelcla a Lucie Koldové. Následuje rodinný víkend, uvedla mluvčí galerie Alena Navrátilová Ochrymčuková. Rekonstrukce trvala několik let, práce se zdržely kvůli pandemii koronaviru.

Mrak stojí mezi budovou muzea a parkovacím domem Domini. Při pohledu z Besední ulice a od hotelu International tvoří výraznou dominantu. Podle týmu architektů může mrak díky své interaktivitě zrcadlit dění v budově, pomocí zvuku či světla reagovat na společenskou akci, může být také plochou pro umělecké performance.

Technicky jde o pneumatický polštář z dvou vrstev folie. Uvnitř je zavěšená síť několika tisíců diod, která umožňuje promítání zevnitř.

"Mrak je měnícím se exponátem a jakýmsi ztělesněným srdcem galerie. Jeho výtvarné předobrazy jsem hledal v českém výtvarném umění - v mracích Josefa Šímy, v dílech surrealistů i v Kráčejícím městě Rona Herrona," uvedl Štěpán.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď