Na mobily v souvislosti s koronavirem útočí desítky aplikaci

foto Žena s mobilním telefonem - ilustrační foto.

Praha - Na mobilní telefony útočí desítky podvodných aplikací s informacemi o koronaviru nebo o lécích proti němu. Objevily se také aplikace, které šíří dezinformace ohledně pandemie. Uvedla to antivirová společnost Avast.

Aplikace obsahují různé typy škodlivých programů od vyděračského ransomwaru přes spyware až po bankovní trojské koně. Společné mají to, že se pokoušejí zneužít současnou mediální vlnu související s koronavirem.

Žádná se nešíří prostřednictvím oficiálních obchodů s aplikacemi, jako je Google Play, ale přes weby, SMS nebo metodami sociálního inženýrství. Žádná zatím není v češtině.

Jedna z aplikací pod názvem Corona live 1.1 používá oficiální ikonu aplikace Samsung Health App. Má přístup k poloze a kontaktům infikovaného zařízení, umí číst SMS, spouštět fotoaparát telefonu a fotit, nahrávat zvuk, kontrolovat spuštěné aplikace a mnoho dalšího. Další aplikace Coronavirus v sobě také ukrývá škodlivý kód, konkrétně slavný bankovní trojan Cerberus, který překrývá skutečné bankovní aplikace, aby ukradl přístupové údaje, a získal přístup k SMS zprávám a kontaktům.

Podle poradenské firmy PwC Legal hackerské útoky nejčastěji zaviní ztrátu dat, kompromitaci citlivých informací, krádeže identit nebo obchodních tajemství. Útočník pak může data prodat třetí straně nebo napadeného vydírat. Tyto útoky mohou postihovat kohokoliv - podnikatele, státní instituce nebo, jak se nedávno opět potvrdilo v případě Fakultní nemocnice v Brně, i zdravotnická zařízení.

Lidé by měli podle Jana Svobody z PwC důkladně kontrolovat důvěryhodnost odesílatele zpráv, provozovatele webových stránek a aplikací. "Zejména v případě společností a státních institucí by nemělo být zapomínáno na kontinuální a aktualizované zabezpečení informačních systémů a na adekvátní nastavení vnitřních politik, procesů a odpovědnostních vztahů přispívajících k zabezpečení nejen po technické ale i po právní stránce," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď