Na ministerstvu končí náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo

foto Na ministerstvu zdravotnictví končí náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo (na snímku z 9. února 2016).

Praha - Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od 1. září. Na twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče," uvedl k tomu ministr. Šedo dnes kritizoval komunikaci s ministrem Blatným. Serveru Lidovky.cz řekl, že za dobu svého působení mohl s Blatným osobně mluvit jen asi 15 minut, což pro spolupráci nestačí. Šedovu agendu převzal nynější politický náměstek a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Od začátku roku jde o druhého náměstka, který ministerstvo opouští. Minulý týden odešla Alena Šteflová, která se ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) nechala s manželem přednostně naočkovat proti covidu-19.

"Na rozdíl od předchozích ministrů jsem s docentem Blatným měl, ne vlastní vinou, možnost kromě velkých porad osobně hovořit cirka 15 minut, což pro autentickou spolupráci ministra s náměstkem nestačí. A to ani v komunikaci s lidmi uvažujícími ano=ano, ne=ne, nevím=nevím a nepodepsal jsem=nepodepsal jsem," uvedl podle serveru k důvodům svého konce na ministerstvu Šedo.

Blatný novinářům ve Sněmovně večer řekl, že si Šeda váží jako odborníka, akademika i jako slušného a zodpovědného člověka. "Měli jsme trošku jinou představu o fungování sekce, kterou on řídil, tak jsme se takto dohodli. Rozhodně to není žádná zásadní kritika," poznamenal ministr.

Ke kritice komunikace uvedl, že je v úřadu často do pozdních hodin, tudíž je k dispozici všem, když je potřeba. "Je pravda, že v současné hektické době je všechno urychlené, ale to si myslím, že je věc, která se týká všech nás na ministerstvu, nikoli specificky pana profesora," dodal Blatný. Černého pověřil neodkladnými věcmi, například jednáním s Ústředním krizovým štábem, na místo náměstka resort vypíše výběrové řízení.

Šeda na twitteru dnes ocenil bývalý koordinátor testování na covid-19 Marián Hajdúch. "Profesora Šeda znám mnoho let jako kultivovaného, vzdělaného a pracovitého odborníka i schopného manažera. Zaslouží si poděkováni za odvedenou práci a zejména odvahu odejít, kterou projevil nesouhlas s děním na ministerstvu zdravotnictví. Za mne osobně i obdiv, že to vydržel dost dlouho, vím o čem mluvím...," uvedl Hajdúch. Svůj odchod z postu koordinátora na přelomu listopadu a prosince Hajdúch podle médií odůvodnil tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí.

Šeda, kterému končilo funkční období jako děkanovi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, si jako náměstka vybral loni v létě tehdejší ministr Adam Vojtěch (za ANO). Společně působili necelý měsíc, Vojtěch 21. září rezignoval a nahradil ho Roman Prymula. Ten působil jako ministr do 23. října. Odejít musel poté, co v deníku Blesk vyšla jeho fotografie, jak vychází z restaurace na Vyšehradě, která měla být tou dobou kvůli vládním protiepidemickým opatřením zavřená.

Od té doby resort opustili tři náměstci. Po odchodu Vojtěcha odešel z úřadu také jeho politický náměstek Filip Vrubel. Blatný se na odchodu dohodl i s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly. Skončit musela před týdnem kvůli svému očkování také politická náměstkyně Šteflová.

V souvislosti s očkováním rezignoval v polovině ledna ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský. Jeho ústav dostal před koncem roku téměř tisíc dávek vakcíny, kterou tam byli kromě asi 450 zaměstnanců očkováni také jejich příbuzní a další osoby, které nespadaly do prioritních rizikových skupin. Blatný dnes uvedl, že výběrové řízení na ředitele SZÚ bude vypsáno během "relativně krátké doby", v průběhu března by měl být Březovského nástupce vybrán.

Naopak ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek si očkování před správní radou složenou z nominantů politických stran, většinou poslanců, obhájil. Uvedl, že chtěl chránit své okolí a vakcínu mu doporučil jeho praktický lékař kvůli "určité diagnóze", konkrétnější ale být nechtěl.

V pondělí rezignoval také koordinátor očkování na ministerstvu zdravotnictví Zdeněk Blahuta. Bývalý ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Blahuta nastoupil v prosinci. Svůj odchod odůvodnil zdravotními důvody. Nahradila ho ministerská úřednice Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 19:00 -1°C

Celá předpověď