Průvodem, modlitbou i minutou ticha si lidé v Česku připomněli rok války na Ukrajině

foto Iniciativa Hlas Ukrajiny uspořádala protestní pochod ze Staroměstského náměstí kolem obchodů a značek, které se nestáhly z Ruska. Cíl pochodu byl Václavské náměstí, kde se následně uskutečnil program k výročí ruské invaze, 24. února 2023, Praha.

Praha - Lidé v Česku si dnes průvodem, modlitbou i minutou ticha připomněli rok války na Ukrajině. Pochod na podporu Ukrajiny, kterého se účastnily přinejmenším stovky lidí, prošel centrem Prahy, oběti bojů uctily desítky lidí minutou ticha na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové. Modlitba za Ukrajinu v podvečer zazněla v Plzni a také před libereckou radnicí nasvícenou v barvách ukrajinské vlajky. Stejně osvícená byla také radniční věž v Ostravě. Podporu Ukrajině vyjádřili večer také lidé v Brně na Dominikánském náměstí. Ruská armáda zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu v ranních hodinách 24. února 2022.

Fotogalerie

Průvod v Praze ze Staroměstského na Václavské náměstí vedle rok trvající války upozorňoval také na firmy, které v Rusku i nadále podnikají. Lidé v průvodu nesli transparenty s logy některých společností doplněnými o červené skvrny, které symbolizovaly krev. Účastníci drželi také ukrajinské vlajky nebo transparenty odsuzující Rusko a invazi. Velkou ukrajinskou vlajku nesli lidé rozvinutou mezi sebou i uprostřed průvodu.

Pochod je součástí iniciativy Light will win over darkness (Světlo zvítězí nad temnotou), kterou koordinují ukrajinští dobrovolníci. Podobné akce byly dnes naplánované například v Belgii, Finsku či Německu, další mají následovat v sobotu.

Téměř 2000 lidí se dnes večer sešlo na Dominikánském náměstí v Brně, aby podpořilo Ukrajinu při prvním výročí zahájení ruské invaze a agrese. Setkání začalo opakovaným zvukem sirén, které znějí takřka denně v řadě ukrajinských měst jako poplach před leteckými útoky. Čeští řečníci zmínili především hrdinství Ukrajinců, kteří rok pokládají životy za svobodu nejen svoji, ale i dalších obyvatel Evropy. Ukrajinští řečníci děkovali za trvající podporu a pomoc.

"Děkujeme všem, kteří se jakkoli zapojili do pomoci (Ukrajincům)," řekla v úvodu shromáždění v centru Hradce Králové ředitelka tamní diecézní charity Anna Maclová. Podle policie se poklidné akce zúčastnilo přibližně 200 lidí, zazněla při ní také česká a ukrajinská hymna. Charita je jednou z institucí v Královéhradeckém kraji, které významně pomáhají válečným běžencům z Ukrajiny.

K modlitbě před libereckou radnicí se sešly desítky lidí. Jako připomínku roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu ji sloužil arciděkan Radek Jurnečka. Připojil se také farář Ivan Semotjuk z liberecké řeckokatolické farnosti, kde se uprchlíci před válkou scházejí. S obří ukrajinskou vlajkou, kterou už loni na jaře posešívali z kousků modrých a žlutých látek, dorazili na hlavní liberecké náměstí lidé spojení s česko-ukrajinským společenstvím Krajanka z Jablonce nad Nisou. Mše za oběti války na Ukrajině se dnes uskutečnila například v chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích na Liberecku.

V Plzni modlitbu za Ukrajinu vedl v katedrále svatého Bartoloměje biskup Tomáš Holub. V programu večera byla varhanní hudba, čtení z Bible a modlitby v češtině i ukrajinštině. Jako znamení sounáležitosti mohli příchozí zapálit svíčku a položit ji před oltář.

Podobně jako radnici v Liberci nechala Ostrava v ukrajinských barvách nasvítit po dvě noci dominanty města, tedy radniční věž a Sýkorův most. Na radnici stejně jako u krajského úřadu dnes rovněž vlaje ukrajinská vlajka. "Dáváme tím symbolicky najevo svou stálou podporu," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura (dříve ANO).

V Karlovarském kraji si první výročí ruské invaze na Ukrajinu připomínají koncertem, výstavou či promítáním. Dům kultury v Ostrově chystá dnes večer mírový koncert. Lidé budou moci na akci zaplatit dobrovolné vstupné nebo zakoupit tričko. Autorkou grafického návrhu, který vyjadřuje nezlomnou touhu po svobodě, je výtvarnice z Ukrajiny. Výtěžek poputuje na projekt Člověka v tísni určený na jídlo pro lidi uprostřed války.

Spolek Karlovarsko pro demokracii nechystal na dnešek v Karlových Varech průvod světel centrem města. V Chebu je ke zhlédnutí výstava předních ukrajinských fotografů s názvem Rok poté zachycující život ve válce. Festival Jeden Svět připravil na příští týden v Karlových Varech promítání filmu o dětech na Ukrajině, ochutnávku ukrajinských jídel či besedu. Diskutovat se bude o aktuální situaci dětí v Ukrajině i dětských uprchlíků mimo ni.

V Přerově se dnes odpoledne sešlo na náměstí TGM k uctění obětí války na Ukrajině zhruba pět desítek lidí. Někteří z nich malovali ukrajinské symboly žlutomodrými křídami na plochu náměstí. Setkání se zúčastnilo i několik Ukrajinců s vlajkami.

Studenti Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži dnes k výročí ruské invaze hráli o velké přestávce ukrajinskou hymnu, ke které si sestavili orchestr. Zároveň prodávali pirohy a další jídla, výtěžek půjde na podporu napadené země. Vše si studenti zorganizovali sami, sdělil ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Centrem Prahy prošel průvod za Ukrajinu, upozornil na firmy podnikající v Rusku

Centrem Prahy dnes prošel průvod na podporu Ukrajiny, kterého se účastnily přinejmenším stovky lidí. Chtěli připomenout, že před rokem Rusko zahájilo invazi do sousední země, a také upozornit na firmy, které v Rusku i nadále podnikají. Na Staroměstském náměstí se lidé sešli okolo 15:00. Zhruba po půl hodině se vydali Celetnou ulicí na náměstí Republiky, odkud zamířili na Václavské náměstí. Tam plánují organizátoři další program.

V čele průvodu šli lidé s transparenty, na kterých byla loga firem, které pokračují v podnikání v Rusku. Transparenty na sobě měly červené skvrny, které symbolizovaly krev. Lidé, kteří je nesli, měli ruce nabarvené načerveno. Účastníci s sebou měli také ukrajinské vlajky nebo transparenty odsuzující Rusko a invazi. Velkou ukrajinskou vlajku nesli lidé rozvinutou mezi sebou i uprostřed průvodu.

Na Václavském náměstí promluvili organizátoři shromáždění i další řečníci. Ocenili například, že Česko již neodebírá ruský plyn, mělo by ale podle nich přestat odebírat i ropu z Ruska. Vitalij Usatyj z ukrajinské ambasády ocenil pomoc, kterou Česká republika uprchlíkům a Ukrajině poskytla. Prohlásil, že Rusko musí být za své zločiny potrestáno. Lidé si připomněli oběti války, drželi za ně minutu ticha.

Zástupci policie na místě počet účastníků pochodu nechtěli odhadovat, vyjádřit se k němu nechtěla ani mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Pochodu se účastnily nejméně stovky lidí, na Václavském náměstí zaplnili prostor okolo sochy svatého Václava zhruba po Krakovskou ulici. Auta mohla po silnici projíždět, policisté ale omezili vjezd vozidel z magistrály.

Akce je součástí iniciativy Light will win over darkness (Světlo zvítězí nad temnotou), kterou koordinují ukrajinští dobrovolníci. Podobné akce by se dnes měly konat například v Belgii, Finsku či Německu, řada jich je naplánovaná i na sobotu.

Policie k dnešním a víkendovým shromážděním v Praze připravila bezpečnostní opatření, na nichž se budou podílet policisté z pořádkové, dopravní i kriminální služby a také antikonfliktní tým, oznámila na twitteru. "Z poznatků nevyplývá, že by shromáždění měla být nějakým způsobem narušována, a věříme v jejich klidný průběh," uvedla.

Téměř 2000 lidí se dnes večer sešlo na Dominikánském náměstí v Brně, aby podpořilo Ukrajinu při prvním výročí zahájení ruské invaze a agrese. Setkání začalo opakovaným zvukem sirén, které znějí takřka denně v řadě ukrajinských měst jako poplach před leteckými útoky. Čeští řečníci zmínili především hrdinství Ukrajinců, kteří rok pokládají životy za svobodu nejen svoji, ale i dalších obyvatel Evropy. Ukrajinští řečníci děkovali za trvající podporu a pomoc.

Dnes uplynul rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ruská armáda zahájila letecký i pozemní útok v ranních hodinách 24. února 2022. Agrese vyvolala obrovskou vlnu solidarity v České republice i zahraničí. Západní lídři kroky Moskvy odsoudili a země proti Rusku uplatňují sankce.

Na Malostranském náměstí připomíná odvahu Ukrajinců malba Amélie

Odvahu Ukrajinců, kteří se už rok brání invazi ruských vojsk, bude ode dneška po několik týdnů na Malostranském náměstí v Praze připomínat malba znázorňující ukrajinskou holčičku Amélii, jak stojí s kufrem v ruinách města. Dílo vytvořil a věnoval Poslanecké sněmovně přední český streetartový umělec Chemis. Velkoformátovou malbu dnes odhalili zástupci Sněmovny za účasti předsedkyně Markéty Pekarové Adamové a zástupce ukrajinského velvyslance Vitalije Usatyjea na balkonu sněmovního Paláce Smiřických s výhledem na Malostranské náměstí.

"Ukrajinci jsou odvážní, je to vidět každý den. A oni často na těch troskách stojí a mluví za to, aby Ukrajina byla svobodná," uvedl umělec. Malba ukazuje Amélii, kterou před rokem proslavily záběry, jak zpívá a dojímá tím dospělé v krytu. Podle umělce má dílo stejné téma jako zpěv dívky, a to ukázat, že Ukrajina stále žije.

Malá slavnost u Sněmovny byla jednou z celé řady akcí, které dnes po celém Česku připomenou, že přesně před rokem vpadla ruská vojska na Ukrajinu a zahájila zatím nekončící válečný konflikt. Některé pražské budovy včetně velvyslanectví několika zemí se už v noci rozsvítily v barvách ukrajinské vlajky. Hrůzy, které se na Ukrajině dějí, a zároveň solidaritu na druhé straně připomenula při odhalení díla Pekarová Adamová. Současně slíbila, že Česko bude těžce zkoušené zemi nadále pomáhat.

Chemis je jedním z nejvýznamnějších českých streetových umělců současnosti. Loni v březnu vytvořil v pražských Nuslích nástěnnou malbu s motivem holčičky schovávající se pod ukrajinskou vlajkou. V souvislosti se 100. výročím vzniku Československa vytvořil legendární malbu plačícího Masaryka na stěně kotelny u přírodovědecké fakulty v Olomouci.

Aktivisté před ruským velvyslanectvím symbolicky ukončili život agresora

Symbolickým happeningem před ruským velvyslanectvím v Praze dnes aktivistická skupina Kaputin vyjádřila naději na brzký konec války na Ukrajině. Aktéři krátké scénky beze slov usekali sekyrou v barvách ukrajinské vlajky údy velikému dravému ptáku se symbolem Z na hrudi, kterým se označují ruské jednotky na Ukrajině, a nechali ho před zraky přihlížejících vykrvácet. Výjevu přihlížela postava symbolizující spravedlnost, s miskami vah v ruce a s bílou páskou přes oči, krev z nakašírovaného zvířete stříkala i na ni.

Vedle spolku Kaputin se dnes před ruským velvyslanectvím sešli i zástupci dalších iniciativ či sdružení, které proti válce na Ukrajině protestují. Na cestě ke vstupu do velvyslanectví stály fotografie z míst, která kvůli válečným úderům plnila poslední měsíce média. Přítomní dnes také vyjádřili podporu Rusům, kteří žijí v Česku a nesouhlasí s válkou a s putinovským režimem.

"V tento den si připomínáme výročí ruské brutální invaze na území svrchovaného státu Ukrajina. Bylo to po osmi letech, kdy ruský režim v Ukrajině okupoval a zabíjel. Celou tu dobu byla reakce západního světa nedostatečná a dala možnost diktátorovi připravit ještě zrůdnější scénář, který se naplnil v únoru 2022," uvedli členové skupiny Kaputin v dnešním prohlášení.

"Civilizovaný svět musí porazit ruskou agresivitu, ruskou anticivilizaci. Náš happening symbolizuje to, že spravedlnost je možná pomalá a slepá, ale díky Ukrajině dostala do ruky jasnou a ostrou symbolickou sekeru. Ta dokáže utnout ruskou expanzi, ruské hrůzy. Bez západních zemí to ovšem nepůjde. Musíme vytrvat, musíme společně zvítězit," uvedli aktivisté, kteří svými veřejnými výstupy proti politice ruského prezidenta Vladimira Putina protestují dlouhodobě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď