Na Letní filmovou školu přijede oceňovaný irský režisér Jim Sheridan

foto Ilustrační foto - V Uherském Hradišti pokračovala 3. srpna 2019 Letní filmová škola. Na snímku josu diváci na projekci filmu Na jaře Michaila Kaufmana z roku 1929.

Uherské Hradiště – Na Letní filmovou školu (LFŠ), jejíž 48. ročník se uskuteční od 29. července do 4. srpna, přijede oceňovaný irský režisér a scenárista Jim Sheridan. Držitel pěti nominací na Oscara převezme v Uherském Hradišti Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. V dnešní tiskové zprávě to uvedla mluvčí festivalu Lenka Horáková.

Autor filmů jako Moje levá noha, Boxer, In America nebo Bratři, který je i držitelem Zlatého medvěda z Berlinale, povede na festivalu lekci filmu a osobně uvede projekce svých nejslavnějších snímků. "Na LFŠ budou promítnuty čtyři Sheridanovy filmy, včetně strhujícího debutu Moje levá noha, který odstartoval hvězdnou kariéru nejen režiséra, ale i Daniela Day-Lewise, jemuž výkon v roli postiženého chlapce vynesl prvního Oscara," uvedla mluvčí.

Diváci se mohou v Uherském Hradišti těšit také na Sheridanova syrová dramata z prostředí irské republikánské armády Ve jménu otce a Boxer, v němž opět hraje Daniel Day-Lewis, i retrospektivně vyprávěné melodrama Tajný deník s Rooney Maraovou, Ericem Banou a Vanessou Redgraveovou v hlavních rolích.

Programový ředitel přehlídky Jan Jílek považuje Sheridana za jednoho z nejzásadnějších evropských režisérů posledních dekád. "Jeho filmy posbíraly celkem 16 nominací na Oscara a 12 nominací na Zlaté glóby. I přes nesporné mezinárodní úspěchy zůstal Sheridan vždy především irským tvůrcem, bytostně spojeným se svojí zemí a její historií. Svou účastí na LFŠ se zařadí mezi naše nejzářivější a nejinspirativnější hosty v posledních 15 ročnících festivalu," řekl Jílek.

Festival uzavře světová premiéra očekávaného filmu Arvéd. Vypráví příběh Jiřího Arvéda Smíchovského, údajného zednáře, okultisty a vyznavače černé magie, spolupracovníka nacistické zpravodajské služby a později i Státní bezpečnosti. "Arvéd byl poté, co spolupracoval s okupanty, i spolutvůrcem vznikající komunistické tajné bezpečnosti. Byl využit v řadě procesů se skutečnými kolaboranty, ale i pro nastupující režim nepohodlnými osobami. Svědčil údajně u asi 400 poválečných soudů a na cele tvrdil, že zapříčinil smrt desítek lidí. Hrál hru, která se mu posléze vymkla z rukou, a tak se snažil za pomoci černé magie přivolat na pomoc i ďábla. Pro mě to znamenalo pokusit se Arvéda pochopit a za pomoci faktů, dobových reálií a fantazie vytvořit příběh," řekl spoluscenárista filmu Jan Poláček.

Film v Uherském Hradišti představí početná delegace tvůrců. Bude mezi nimi i režisér Vojtěch Mašek, kameraman Dušan Husár nebo herci Michal Kern a Vojtěch Vodochodský.

Letní filmová škola nabízí bohatý filmový, odborný i doprovodný program, jehož součástí bude i nová fotografická výstava ČTK věnovaná česko-slovenským vztahům. Vzniká u příležitosti 30. výročí rozpadu Československa. Retrospektivu věnuje festival Luisi Bu?uelovi a Martinu Fričovi, zaměří se i na Britskou novou vlnu, virtuální realitu nebo portugalský film. Více informací je na webových stránkách LFŠ.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď