Na Letné vzniká výstavní pavilon k projektu Komunikace 89

foto Novináři si 1. října 2019 na Letenské pláni v Praze prohlížejí rozestavěný pavilon pro výstavní a komunikační projekt Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu. Expozice přiblíží, jak se šířily informace v dobách, kdy neexistovaly sociální sítě nebo mobilní telefony. Projekt připravuje autorský tým Památníku ticha, hlavními partnery jsou Česká tisková kancelář a Česká televize. Výstava bude otevřena 11. října a potrvá do 30. listopadu.

Praha - Fungování hromadných sdělovacích prostředků a šíření necenzurovaných informací v době normalizace ukazuje audiovizuální expozice, která vzniká v novém výstavním pavilonu na Letenské pláni v Praze. Smyslem projektu s názvem Komunikace 89 aneb státní převrtat bez internetu je podle organizátorů zhodnotit, jak společnost naložila se svobodou slova, a zároveň odpovědět na otázku, jak se lidé v době internetu dokážou orientovat v nepřeberném množství informací. Pavilon se veřejnosti otevře 11. října, přístupný bude do 30. listopadu.

Fotogalerie

Projekt připravují zástupci obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha, která vznikla za účelem přestavby nádraží Bubny v Památník ticha. Jedním z hlavních partnerů projektu je Česká tisková kancelář (ČTK).

Pavilon byl vybudován naproti fotbalovému stadionu na Letné a uvnitř bude rozdělen na dva prostory. Větší bude určen pro samotnou výstavu, která návštěvníky vtáhne do dění před listopadem 1989. Současně jim nabídne srovnání informací, které se v té době k lidem dostávaly prostřednictvím kontrolovaných státních médií, a zpráv, které se šířily tajnými komunikačními kanály. V menší části pavilonu budou workshopy a další akce.

ČTK na výstavu zapůjčí archivní fotografie a dobovou zpravodajskou techniku. Veřejnost se bude moct seznámit také s ukázkami zvláštního zpravodajství, které bylo za komunistického režimu vyhrazeno jen nejvyšším stranickým kádrům, například monitoringu zahraničního tisku o činnosti československého disentu.

Národní tisková agentura bude mít zároveň patronát nad první debatou se studenty, která bude součástí doprovodného programu výstavy. "Je to jeden z našich letošních významných příspěvků k posílení mediální výchovy, koneckonců jako celý projekt Komunikace89," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Do roku 1989 byla ČTK plně pod kontrolou státu, což se v jejím zpravodajství projevilo i bezprostředně po potlačení studentské demonstrace na Národní třídě 17. listopadu 1989. Nebývalou otevřenost v referování o dění na Václavském náměstí projevila ČTK poprvé 20. listopadu 1989, což neušlo pozornosti zahraničních médií, například agentury Reuters.

Od roku 1993 je ČTK veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď