Na koncertu na podporu Notre-Dame se vybralo téměř 400.000 korun

foto Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se rozeznělo 23. dubna 2019 večer oratorium Stabat Mater od Antonína Dvořáka. Benefiční koncert se pořádal ve prospěch obnovy pařížské katedrály Notre-Dame, kterou minulý týden poničil rozsáhlý požár.

Praha - Na benefičním koncertu v pražském Rudolfinu, který se konal 23. dubna ve prospěch obnovy pařížské katedrály Notre-Dame se vybralo téměř 400.000 korun. Koncert byl součástí sbírky, kterou vyhlásilo Národní technické muzeum za podpory ministerstva kultury, pražského magistrátu a Univerzity Karlovy. Připojila se i Česká filharmonie (ČF). Výtěžek podle pořadatelů poputuje pařížskému arcibiskupství. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČF Luděk Březina.

Benefiční koncert se pořádal ve prospěch obnovy katedrály Notre-Dame, kterou minulý týden poničil rozsáhlý požár. Skladbu Antonína Dvořáka Stabat Mater provedlo ojedinělé složení hráčů, kteří pocházeli ze všech pražských symfonických orchestrů. Všichni včetně pěvců vystoupili bez nároku na honorář. Za dirigentský pult se postavil Tomáš Netopil.

Podle Březiny dorazilo do koncertní síně zhruba tisíc posluchačů. Koncert živě přenášela ČT Art, Český rozhlas Vltava i francouzská televizní stanice France Culture.

Na koncertu vystoupili členové orchestrů ČF, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, PKF - Prague Philharmonia, Opery Národního divadla a Státní opery. Mezi nimi byl i přední hornista Radek Baborák. Doplnil je Kühnův smíšený sbor. Pěveckých partů se ve více než devadesátiminutové kantátě ujala sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Lucie Hilscherová, tenorista Petr Nekoranec a basista Jan Martiník.

Ve slavné gotické katedrále Notre-Dame, která patří k nejvýznamnějším památkám evropské středověké architektury, vypukl požár minulý týden v pondělí. Přišla o střechu, krovy a špičatou věžičku nad chrámovou lodí.

Po požáru se ve světě zvedla mezi lidmi velká vlna solidarity a na pomoc vyhořelé katedrále vznikla řada sbírek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď