Na jmenování Michla šéfem ČNB zareagovala koruna poklesem, pražská burza stagnovala

foto Ilustrační foto - Nový guvernér České národní banky Aleš Michl (na snímku z 24. ledna 2019).

Praha - Koruna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Pražská burza dnes stagnovala, index PX stoupl o nepatrných 0,07 procenta na 1298,7 bodu.

Na jmenování Michla šéfem ČNB zareagovala koruna poklesem

K euru si od úterního závěru pohoršila o 29 haléřů na 25,29 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila o 23 haléřů, a dnes kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 23,98 Kč/USD. Vyplývá to z dat serveru Patria Online. Podle analytiků česká měna zareagovala poklesem na dnešní jmenování Aleše Michla novým guvernérem České národní banky (ČNB).

Dosavadní člen bankovní rady Michl nahradí končícího guvernéra Jiřího Rusnoka od července. Do funkce ho dnes jmenoval prezident Miloš Zeman.

"Ač už se nějakou dobu o jménu Aleše Michla spekulovalo a k jisté reakci finančních trhů již minulých dnech došlo, dnešek přinesl další silné oslabení české koruny," poznamenal analytik Komerční banky Martin Gürtler. Silnou reakci trhů lze podle něj přisoudit obavám investorů z pravděpodobné změny v rozložení sil v bankovní radě. Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb, v současné sedmičlenné bankovní radě je s dalším členem Oldřichem Dědkem v tomto názoru v menšině.

Gürtler také připomněl, že na začátku července končí první funkční období viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Oba patří mezi zastánce zvyšování úrokových sazeb. "Rostou tak očekávání, že červenec může přinést změnu ve směřování měnové politiky, která by nejspíše spočívala v zastavení zvyšování úrokových sazeb," upozornil Gürtler.

Že je za dnešním oslabením koruny jmenování Michla do čela centrální banky je přesvědčena také ekonomka Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. "Nástup Michla je signálem, že se ČNB může vydat tzv. 'holubičím' směrem, a tedy nereagovat na rostoucí tempo inflace dalším zvyšováním úrokových sazeb," uvedla.

Pražská burza stagnovala, PX stoupl o 0,07 procenta na 1298,7 bodu

Index dnes nahoru táhly akcie Erste bank, Moneta Money Bank a pojišťovny VIG. Oslabila Komerční banka a ČEZ. Vyplývá to z dat na burzovním webu.

"Pražská burza se dnes po většinu času pohybovala v kladných hodnotách, na denním maximu posilovala lehce přes jedno procento. V závěru dne index prakticky o všechny zisky přišel," konstatoval makléř Fio banky David Brzek. V kladných číslech se na domácím trhu podle Brzka udržely především emise, které se obchodují i na zahraničních burzách. Posílení podle něj souviselo s citelným oslabením české koruny, které následovalo jako reakce na jmenování Aleše Michla novým guvernérem České národní banky (ČNB).

Akcie Monety dnes posílily o 1,34 procenta na 83,10 koruny, Erste pak o 0,89 procenta na 700,8 koruny. Pojišťovna VIG vzrostla o 0,86 procenta na 588 korun. Naopak Komerční banka ztratila 1,63 procenta na 726 korun. Mírně klesla také energetická společnost ČEZ, která odepsala 0,29 procenta na 1018 korun. Z menších emisí se dnes nedařilo Pilulce, která se propadla téměř o desetinu na 1000 korun.

Koruna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si od úterního podvečera pohoršila o 29 haléřů na 25,29 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila o 23 haléřů, a dnes kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 23,98 Kč/USD. Podle analytiků česká měna reagovala poklesem na dnešní jmenování Michla.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,00

25,29

Kč/USD

23,75

23,98

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď