Na jihu Moravy platí na dvou místech první povodňový stupeň

foto V obci Herálec na Žďársku stoupla 14. října 2020 po vydatném dešti hladina Svratky.

Brno - V Jihomoravském kraji platil dnes večer po 20:00 už jen na dvou místech první povodňový stupeň značící bdělost. Hladiny jsou buď setrvalé nebo klesají. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Pro okolí Břeclavi, Mikulova a Brna platí až do úterního rána povodňová bdělost, tedy nejnižší stupeň výstrahy. V kraji minulý týden vydatně pršelo a některé z toků se dostaly až na třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení, situace se už ale uklidnila. Na druhém povodňovém stupni značícím pohotovost byla ještě dnes ráno Svratka v Brně-Poříčí, dopoledne se dostala na první povodňový stupeň. Kolem poledne v místě žádný povodňový stupeň neplatil, v 15:20 se hladina pohybovala na 127 centimetrech, sedm centimetrů nad hranicí vyhlášení prvního povodňového stupně. V 18:00 ale opět klesla pod jeho hranici. Tok je ovlivněný manipulacemi na Brněnské přehradě.

Na druhém povodňovém stupni byla do nedělního večera i Morava v Lanžhotě, od 20:00 v místě platil první povodňový stupeň. Hladina byla dnes v 15:10 na 413 centimetrech, první povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 400 centimetrů. V podvečer hladina klesla pod pod úroveň prvního povodňového stupně a dál klesala.

První povodňový stupeň v kraji ještě odpoledne platil na dalších třech místech. Na Svratce ve Veverské Bítýšce hladina v podvečer klesla na normální úroveň, první povodňový stupeň tak platil jen na Dyji na Nových Mlýnech a v Ladné. V obou dvou případech je ale hladina stejně jako v případě Svratky v Brně ovlivněna manipulacemi vodohospodářů, tentokrát na novomlýnských nádržích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď