Na jihu Moravy je podepsaná koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS a STAN

foto Zleva František Lukl, Jiří Nantl, Jan Grolich a Lukáš Dubec podepsali 14. října 2020 koaliční smlouvu ve Vile Tugendhat v Brně.

Brno - V Jihomoravském kraji dnes zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu podepsali koaliční smlouvu. Strany mají 37 mandátů mezi 65 krajskými zastupiteli. Hejtmanem bude lidovecký lídr Jan Grolich. Koalice vystřídá ve vedení kraje hnutí ANO, ČSSD, Starosty pro jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno.

Grolich uvedl, že je kraj nyní v atypické situaci. "Jedna věc je obsah koaliční smlouvy a kam chceme směřovat za čtyři roky, ale druhá věc je, že přebíráme kraj v nejhorší možné situaci kvůli covidu-19 a musíme se na to připravit," řekl. Podle něj ho už dosluhující vedení kraje přizvalo do krizového štábu. "Bez ohledu na koalice je ve všech krajích úkolem číslo jedna zvládnout tuto situaci," uvedl k pandemii Grolich.

Ve volebním období se chce koalice zaměřit na životní prostředí, reformu sociálních služeb, dopravu a zdravotnictví, které podle Grolicha zažije revoluci. Už minulá koalice mluvila o možném vzniku jedné zastřešující organizace pro devět krajských nemocnic. Koalice chce také odstranit turnikety, kterými se musí procházet při vstupu na krajský úřad.

V jedenáctičlenné radě budou mít čtyři zástupce ODS se Svobodnými, tři Piráti a po dvou KDU-ČSL a také Starostové pro jižní Moravu. Grolichovými náměstky budou Lukáš Dubec (Piráti), Jiří Nantl (ODS) a František Lukl (STAN). Dalšími radními budou Jan Zámečník (KDU-ČSL), Jiří Crha (ODS), Vladimír Šmerda (ODS), Jiří Kasala (ODS), Jana Leitnerová (Piráti), Jiří Hlavenka (Piráti) a Martin Maleček (STAN).

Lidovci budou mít v gesci ekonomiku, sport a regionální rozvoj, ODS dopravu, zdravotnictví, školství a investice, Piráti životní prostředí, participaci, otevřenost, sociální oblast a vědu a výzkum a Starostové kulturu, cestovní ruch a územní plánování. Lukl a Maleček budou neuvolnění, Lukl bude dále starostou Kyjova a zváží, zda si ponechá funci předsedy Svazu měst a obcí. Maleček zůstane starostou části krajského města Brno-sever. Neuvolněný bude i Nantl, který bude dál ředitel výzkumného centra CEITEC. Grolich se ale vzdá funkce starosty Velatic na Brněnsku.

Vítězství v krajských volbách obhájilo ANO s 15 mandáty, hned po volbách ale oznámili koalici zástupci KDU-ČSL, Pirátů, Starostů pro jižní Moravu a ODS s podporou Svobodných. Lidovci získali mandátů 11, Piráti deset, ODS devět, Starostové sedm, Spolu pro Moravu pět, SPD i ČSSD po čtyřech.

Přehled dosud vyjednaných vládních koalic v krajích po nedávných volbách do krajských zastupitelstev (v Jihomoravském kraji byla dnes podepsána koaliční smlouva; koalice ještě není dohodnuta v Plzeňském a Karlovarském kraji):

Kraj Vítěz voleb Dojednaná koalice/počet radních Hejtman* Dosavadní hejtman
Středočeský STAN STAN/4, ODS/4, Piráti/2, Spojenci pro Středočeský kraj/1 (TOP 09, Hlas, Zelení) Petra Pecková (STAN) Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Jihočeský ANO ODS/3, KDU-ČSL, TOP 09/3, ČSSD/3 a Jihočeši 2012/2 Martin Kuba (ODS) Ivana Stráská (ČSSD)
Plzeňský ANO jednání, která vedou zástupci kandidátek ODS+TOP 09, STAN+Zelení+Pro Plzeň a Piráti, budou pokračovat v pátek Josef Bernard, do června 2020 (ČSSD)**
Karlovarský ANO pokračují jednání, koalici se snaží sestavit ANO i trojblok STAN s Piráty a části hnutí Volba pro kraj (VOK) Petr Kubis (ANO)
Ústecký ANO ANO/5, ODS/4, Spojenci pro kraj/2 (JsmePRO, LES, SNK ED, Zelení, TOP 09) Jan Schiller (ANO) Oldřich Bubeníček (KSČM)
Liberecký SLK SLK/5, ODS/2, Piráti/2 Martin Půta (SLK) Martin Půta (STAN)
Královéhradecký koalice ODS, STAN a Výhodočeši ODS, STAN a Východočeši/4, Piráti/3, Koalice pro Královéhradecký kraj/1 (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj/1 (TOP 09, HDK, LES) Martin Červíček (ODS) Jiří Štěpán (ČSSD)
Pardubický ANO 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj/3 (ČSSD a Společně pro kraj), ODS s TOP 09/3, Koalice pro Pardubický kraj/2 (KDU-ČSL, SNK ED a Nestraníci) a STAN/1 Martin Netolický (3PK/ČSSD)

 

 

 

 

 

Martin Netolický (ČSSD)
Vysočina ANO ODS a Starostové pro občany/2, Piráti/2, KDU-ČSL/2, ČSSD/1, Starostové pro Vysočinu/2 (STAN a SNK ED)   Vítězslav Schrek (ODS) Jiří Běhounek (za ČSSD)
Jihomoravský ANO KDU-ČSL/2, ODS a Svobodní/4, Piráti/3 a Starostové pro jižní Moravu/2 Jan Grolich (KDU-ČSL) Bohumil Šimek (ANO)
Olomoucký ANO Piráti a STAN/4, ODS/3 a Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj/4 (KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, Pro Olomouc) Josef Suchánek (STAN) Ladislav Okleštěk (ANO)
Zlínský ANO ANO/3, Piráti/3, ODS/2, ČSSD/1 Radim Holiš (ANO) Jiří Čunek (KDU-ČSL)
Moravskoslezský ANO ANO/5, ODS/3, KDU-ČSL/2, ČSSD/1 Ivo Vondrák (ANO) Ivo Vondrák (ANO)*

 

 * zatím nezvoleni

** letos v květnu opustil ČSSD a v červnu byl na vlastní návrh odvolán z funkce hejtmana

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď