Na hraničních přechodech v Plzeňském kraji dnes nejsou fronty

foto Informační směrovky u silnice na německé straně hranice u česko-německého přechodu Folmava na Domažlicku na snímku z 27. ledna 2021.

Folmava (Domažlicko)/Karlovy Vary - Na hraničních přechodech v Plzeňském kraji dnes nebyly žádné fronty pendlerů dojíždějících za prací do Bavorska. Klid je i na Folmavě na Domažlicku, kde byly v pondělí tříkilometrové kolony. Všude je plynulý provoz bez front, řekla ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová. Testování v Pomezí nad Ohří skončilo, kolony se ale netvořily.

Fotogalerie

Německo od neděle pokládá ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast a nařídilo testy na covid-19 každých 48 hodin.

Na německé straně Folmavy a v Železné Rudě na Klatovsku dnes pokračují bezplatné rychlotesty českých pendlerů. Folmavskou testovací stanicí, která patří pod město Furth im Wald, prošlo dnes za tři hodiny přes 500 lidí. "Šlo to rychle," řekla německá policistka. Větší fronty očekává zase v pondělí, kdy přijíždí do firem nejvíce Čechů včetně těch, kteří v Německu zůstávají přes týden.

Testovací centrum na Folmavě hned za hraniční linií je otevřené od pondělí do pátku od 05:00 do 08:00 a od 13:00 do 18:00. Kvůli tomu, aby pendleři nemuseli čekat na odběry v pondělí ráno a stihli začátek práce v továrnách (většinou v 06:00), je otevřené i v neděli od 16:00 do 19:00.

Rychlé odbavení dnes potvrdili tři mladí muži z Nýrska na Klatovsku, kteří jezdí do Weidingu do kovovýrobní firmy. "Výsledky jsme dostali za 15 minut SMS zprávou," řekl Petr Belfín.

Podle všech mužů je testování ob den hodně náročné a vadí jim, že se opatření pro pendlery často mění. "Pochopil bych, kdybych to bylo dvakrát v týdnu, ale tohle je buzerace. Pro lidi, kteří mají třísměnný provoz nebo 12hodinové směny, to musí být hrozné. Snad se to nějak změní," uvedl Tomáš Vacovský. Podle nýrských mladíků by bylo dobré, kdyby Plzeňský kraj zřídil odběrové místo na české straně. Hlavně tam, kde se netestuje na německé straně, třeba na přechodu Všeruby na Domažlicku.

"My se musíme testovat furt a pak jsme v práci s Němci, kteří nemusí mít testy vůbec," uvedl Petr Gajer. Podle něj musí nově jezdit do Německa za prací v každém autě jen dva lidé, i když jsou z jedné firmy, dříve jich bylo často ve voze pět. Podle Vacovského zaměstnavatel testy nepožaduje. Bylo by dobré, kdyby domluvil lékaře, aby Čechy testoval přímo ve firmě.

Podle českých pendlerů je málo Čechů pozitivních, dávají si velký pozor, aby mohli jezdit za výdělkem. "Máme oficiální informaci, že v pondělí bylo v Chamu 900 testovaných a byli tam dva pozitivní Češi a z 500 pendlerů na Folmavě nebyl ani jeden. Celkem z 1800 testovaných bylo deset pozitivních," řekla mladá žena z Domažlic, která pracuje ve Furth im Waldu ve firmě vyrábějící zdravotnické potřeby.

"Je to šílený. A představa, že se mi budou třikrát do týdne rýpat v nose, tak to je hrůza. V pondělí jsem tu čekala dvě hodiny, dnes jsem šla hned," uvedla. Podle ní by stačil jeden test, jako to absolvovala měsíce předtím. Její zaměstnavatel už ji informoval, že si v Německu ani nemůže nakoupit, pouze svačinu. "My tu děláme takovouhle šaškárnu, platíme daně a pracujeme v Německu a nemůžeme si ani vzít nákup domů," uvedla. Podle ní hrozí pokuta, stejně jako když by byli v autě tři lidé, tak by mohl řidič zaplatit 100 až 800 eur. "A to má ještě jeden sedět vzadu," řekl muž z Domažlic. Oba se objednali na testy v neděli v Domažlicích, aby nemuseli v pondělí ráno opět stát na Folmavě frontu. "Za hranicí musíte policistům ukázat potvrzení o testu a pas," dodala žena.

Testování v Pomezí nad Ohří skončilo, kolony se ale netvořily

Na hraničních přechodech do Bavorska v Karlovarském kraji se dnes ráno kolony netvořily. Karlovarský kraj také ode dneška už nenabízí testování pendlerů přímo na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří. Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) je ale připraven testovací místo znovu obnovit v neděli a pondělí, pokud bude zájem. Kulhánek to dnes řekl ČTK.

"V každém případě tento týden neočekáváme už nápor pendlerů. Jsme připraveni na začátek příštího týdne, kdy ta vlna může být opět vzrůstající, abychom to místo opět zprovoznili, ale už během nedělního dne, kdy by fungovalo od neděle přes celý den a v pondělí během celého dne," řekl Kulhánek. Informace o tom, jestli testovací místo bude na přelomu týdne opět fungovat, chce kraj zveřejnit během čtvrtka nebo pátku.

Jedním z důvodů, proč klesl zájem o testování na mobilním pracovišti v Pomezí nad Ohří je i to, že v Česku je možné podstoupit testování zdarma jen jednou za pět dní. Bavorská vláda ale požaduje testování každých 48 hodin. Pokud by tak pendleři chtěli podstoupit častější testování v Česku, museli by si testy už platit.

Kromě toho ale provoz testovacího místa v Pomezí nad Ohří zajišťovali hasiči, kteří se sami potýkají s nedostatkem lidí. Žádost Karlovarského kraje o pomoc příslušníků armády zatím nenašla odezvu.

Testování pendlerů tak bude muset z větší části zajistit bavorská strana. Ale ne na všech hraničních přechodech se mohou pendleři nechat otestovat. Na západě Čech se testy provádějí ještě na přechodu Folmava, Železná Ruda a Lísková v Plzeňském kraji.

Podle dřívějšího vyjádření karlovarského hejtmana Kulhánka je současná situace, kdy by měly být tisíce pendlerů testováni každé dva dny, dlouhodobě neúnosná. Bylo by vhodné ji řešit na úrovni vlád Česka a Německa, míní karlovarský hejtman.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď