Na festivalu v Olomouci budou k snědku čtyři tuny tvarůžků

foto Ilustrační foto - Speciality, v nichž hrají hlavní roli tvarůžky, přilákaly 16. dubna 2016 na olomoucké Horní náměstí stovky lidí. Konal se zde první ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu.

Olomouc - Více než čtyři tuny olomouckých tvarůžků budou moci spořádat návštěvníci letošního ročníku tvarůžkového festivalu, kterým poslední dubnový víkend ožije historické centrum Olomouce. Čtvrtý ročník festivalu kromě jarmarku a prodeje tvarůžkových a jiných regionálních specialit nabídne i pestrý doprovodný program. Novinářům to dnes řekla primátorova náměstkyně Markéta Záleská (ODS).

"Olomoucký tvarůžkový festival se zavedl a město prezentuje v rámci této velmi oblíbené gastronomické akce jako centrum Hané," uvedla Záleská, podle které letošní ročník nabídne bohatší kulturní program i rekordní počet restaurací a bister, jež se do akce zapojí.

Na festivalu bude mít stánky 37 prodejců. Návštěvníci ochutnají pikantní sýr s nezaměnitelným aroma v syrové podobě i upravený na nejrůznější způsob. K dostání budou tvarůžkové moučníky, tvarůžková zmrzlina i pivo z produkce místních minipivovarů.

Radnice festival pořádá s firmou A.W. z Loštic na Šumpersku, která je jediným výrobcem olomouckých tvarůžků. "Nejen že poskytne prodejcům část surovin pro prodej specialit, ale také bude hlavním prodejcem tvarůžků na Horním náměstí," uvedla Karin Vykydalová z odboru cestovního ruchu olomouckého magistrátu.

Na festivalu vystoupí hanácké folklorní soubory. Na programu je například i koncert skupiny Blues Power, Báry Basikové s kapelou či cimbálové muziky Strážničan. Na Horním náměstí budou připraveny také ukázky vaření v podání kuchařů z pořadu Masterchef Česko a herečky Yvetty Blanarovičové.

Na Dolním náměstí si na své přijdou rodiny s dětmi. Bude tam vystoupení Majdy z Kouzelné školky, žongléř Yufi či Cirkus trochu jinak. Taktéž se uskuteční první ročník soutěže pro děti Tvarůžky Chef, řekla Vykydalová.

Tvarůžkový festival se od svého prvního ročníku uspořádaného v roce 2016 těší rostoucímu zájmu obyvatel města i turistů z Česka a zahraničí. Loni akci navštívilo 16.000 lidí. "Nebyli to jenom návštěvníci z České republiky, ale byli tady také lidé ze Slovenska, Rakouska, Velké Británie a dokonce i z asijských zemí," řekla Vykydalová.

Historie prvních tvarůžků na Hané spadá do 15. století. Olomoucké tvarůžky se vyrábějí už jen v Lošticích na Šumpersku, kde je muzeum tvarůžků i cukrárna. Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď