Na D35 byl zadržen řidič s běženci, u soudu dostal peněžitý trest

foto Ilustrační foto - Jihomoravští celníci zadrželi na dálnici D2 poblíž Lanžhota na Břeclavsku 8. ledna 2021 ráno čtyři běžence, pravděpodobně Afghánce. Cestovali v nákladním prostoru bulharského kamionu.

Olomouc - Na D35 na Olomoucku byl zadržen minulý týden řidič z Bulharska, který v nákladním prostoru nelegálně převážel 15 běženců ze Sýrie. Šlo o muže, mezi nimi byl i jeden nezletilý a jeden mladistvý chlapec. Šedesátiletý řidič dodávky skončil před soudem, v pátek mu ve zkráceném řízení soud uložil peněžitý trest, sdělila dnes ČTK olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová. Migranty policie vrátila na Slovensko, odkud je cizinec pod příslibem finančního zisku převážel.

Bulharského řidiče s dodávkou Fiat zastavili celníci minulý týden ve středu kolem 03:00 na dálnici D35 nedaleko obce Skrbeň. "Při prohlídce automobilu nalezli v nákladním prostoru 15 mužů bez platných dokladů. Na místo přivolaní policisté shledali, že se jedná o cizince, mířící pravděpodobně do Německa. Řidiče vozidla zadrželi a zbylou osádku automobilu zajistili a předali do rukou kolegů z cizinecké policie," uvedla policejní mluvčí.

Kriminalisté zjistili, že zadržený řidič z Bulharska cizince bez platných odkladů a bez oprávnění ke vstupu a pobytu v Česku naložil ve středu večer na Slovensku. Byl si přitom vědom, že jde o běžence. "S příslibem finančního zisku je měl přepravit na konkrétní přestupní místo v České republice, odkud měli namířeno patrně do své cílové destinace," doplnila policejní mluvčí.

Podle policie šlo o mladé muže ze Sýrie, mezi nimiž se nacházel i jeden nezletilý a mladistvý chlapec. Syřané disponovali potvrzením o setrvání na území Slovenska a po dohodě se slovenskou stranou proto v den zajištění skončili na Slovensku.

Bulharský řidič se dopustil přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za který hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Případ byl veden ve zkráceném řízení, policisté krátce nato předali spisový materiál státnímu zástupci, který u soudu podal návrh na potrestání. Před soudem Bulhar stanul minulý týden v pátek a odešel s peněžitým trestem několika desítek tisíc korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď