Na Československý beat-festival se po letech vrátí Michal Prokop

foto Ilustrační foto - Zpěvák Michal Prokop.

Praha - Michal Prokop se skupinou Framus Five bude jednou z hvězd obnoveného Československého beat-festivalu, který se potřetí ve své novodobé historii uskuteční 28. března v pražské Lucerně. Třiasedmdesátiletý Prokop se na tento festival vrátí po více než padesáti letech. Dvojnásobný člen Beatové síně slávy Radia Beat, který v roce 2018 vstoupil do Síně slávy cen Anděl, byl v roce 1967 na 1. Československém beat-festivalu vyhodnocen jako nejlepší zpěvák. ČTK o tom za pořádající agenturu informoval Ivan Rössler.

"Další kapely jsou už spojeny s osmdesátými lety. Především je to Vítkovo kvarteto, označované někdy jako extrémní bigbít pro otrlejší nátury," uvedl Rössler.

Další vzpomínkou na hudební osmdesátá léta minulého století bude skupina Precedens spojená s hudebníkem, skladatelem, malířem a spisovatelem Martinem Němcem. Skupinou prošli například Bára Basiková a Petr Kolář. Dnes Precedens nabízí koncertní projekt, kterému vévodí hlas zpěvačky Ivy Marešové. Legendou osmdesátých let je také skupina Laura a její tygři, ke které neodmyslitelně patří černé kalhoty a brýle, stejně jako bílé košile a rocková energie. Účinkujícím vzniklým v osmdesátých letech bude také brněnská kapela Futurum se zpěvákem, skladatelem a klávesistou Romanem Dragounem.

Mladší generaci muzikantů zastoupí slovenské skupiny Bullet Holes a Aya. Bratislavští Bullet Holes v loňském roce vydali svoje debutové album Perfektný svet, žilinská Aya se loni v listopadu stala vítězem soutěže v brněnském Sono Centru, které ji zajistilo účast na Československém beat-festivalu.

První Československý beat-festival se konal v prosinci 1967. Atmosféru druhého ročníku v prosinci 1968 poznamenala srpnová okupace vojsky Varšavské smlouvy, i když se na něm neodehrály žádné politické protesty. Třetí československý beatový festival Praha v dubnu 1971 byl ovlivněný normalizací, uskutečnil se už pod dohledem Socialistického svazu mládeže. Po roce 1989 se odehrálo několik akcí, které se pokusily na někdejší československé beatové festivaly navázat. Například v roce 1992 se v nostalgické atmosféře Lucerny konaly Pražské rockové dny, později se zde několikrát sešli příznivci bigbítu na Československém Beatfestu. Na tradici festivalů z přelomu 60. a 70. let navázal obnovený Československý beat-festival v prosinci roku 2018.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď