Na česko-německé hranici se sešli sousedé, žádají její otevření

foto Sousedé z Čech a Saska si 2. května 2020 udělali společnou procházku na několika místech podél česko-německé hranice. Jedno z nich bylo poblíž Ostrova u Tisé na Ústecku (na snímku).

Tisá (Ústecko) - Sousedé z Čech a Saska si dnes udělali společnou procházku na několika místech podél česko-německé hranice. Jedno z nich bylo poblíž Tisé na Ústecku. Účastníci vyzvali vlády Česka a Německa, aby zahájily kroky k otevření hranic pro běžné lidi. Nemožnost vídat se s přáteli, rodinami, sousedy vnímají negativně. ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Jan Kvapil, který působí na katedře germanistiky ústecké filozofické fakulty.

Fotogalerie

Nápad na společnou procházku vznikl ve skupině přátel. "Chybí nám osobní kontakt, ten žádná sociální síť nenahradí. Za myšlenkou stála také touha se přesvědčit o tom, že na druhé straně hranice je vše v pořádku, že tam nežije žádný vetřelec," řekl ČTK.

Současná situace narušuje podle účastníků procházky vztahy. "Je tu velká potřeba ukázat na nesmyslnost totálního uzavření hranic," uvedl Kvapil. Ještě před procházkou vznikla výzva, v níž sousedé z pohraničí žádají otevření hranic s ohledem na to, že situace se šířením nového typu koronaviru je v Česku a Sasku obdobná. "Nedopustíme, aby se příhraničí stalo opět periférií, včetně sociálních, kulturních a ekonomických důsledků," uvedli v textu zveřejněném mimo jiné na facebooku organizátoři sousedských procházek.

Video: Sousedské setkání na hranicích s Německem
02.05.2020, 21:05, autor: Ondřej Hájek, zdroj: ČTK

Během procházky v Krušných horách si lidé přes hraniční čáru popovídali a mimo jiné i společně zazpívali českou a německou verzi titulní písně seriálu Včelka Mája. "Splnilo to svůj účel, staří kamarádi se potkali a noví se poznali," uvedl Kvapil.

Současný stav bude mít podle Kvapila dopad na česko-německé vztahy. "Ty jsou stále ještě křehké. Může nás to vrátit o několik let zpátky," uvedl. Sobotní setkávání na česko-saské hranici, která je zřejmě historicky nejdéle pevně stanovenou hranicí v Evropě, se bude opakovat, řekl. Další setkání se bude konat zřejmě za dva týdny. "Budeme se takto setkávat, dokud se hranice neotevřou," dodal Kvapil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď