Na české i ruské ambasádě zůstane po sedmi diplomatech, uvedla Moskva

foto Budova ruského velvyslanectví v Praze (na snímku z 20. dubna 2021).

Moskva - K 31. květnu se na ruském velvyslanectví v Praze a na české ambasádě v Moskvě sníží počet pracovníků, uvedla dnes agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Na každém zastupitelském úřadě podle ní zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě. "Nezodpovědné a provokativní chování českých úřadů bolestivě zasáhlo jejich diplomatickou službu," citovala agentura vyjádření ruské diplomacie. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí dnes v rozhovoru pro televizi RT uvedla, že Česko si při vyhošťování diplomatů neuvědomilo následky.

"U obou zemí (k 31. květnu) zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických a 19 místně najatých (pracovnících)," cituje ministerstvo zahraničí agentura TASS a připomíná počet diplomatů, které si dosud obě země navzájem vyhostily.

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem vypukla v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími osobami 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. "Česká strana nazvala symetrickou odpověď Moskvy (...) jako 'neadekvátní opatření' a žádala jejich návrat do čtvrtečních 13:00 moskevského času," napsala dnes agentura TASS.

Moskva na požadavek Prahy nezareagovala, a šéf české diplomacie Jakub Kulhánek proto později ve čtvrtek oznámil, že počet diplomatů a dalších pracovníků na ruské ambasádě v Praze srovná podle současného stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Rusko dostalo čas na stažení pracovníků do konce května. Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrteční reakci oznámilo, že Moskva přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu dříve vyhoštěných zůstalo sedm diplomatů a 25 administrativně technických pracovníků, uvedl ve čtvrtek Kulhánek v České televizi. Prahu bude muset podle něj opustit 63 zaměstnanců ruské ambasády s rodinami. Ruská diplomacie mezitím oznámila požadavek, aby byl snížen počet na místě najatých ruských zaměstnanců českého velvyslanectví v Rusku. Podle diplomatických zdrojů ČTK zaměstnává české velvyslanectví v současnosti zhruba 110 ruských občanů, ruská ambasáda v Praze zaměstnává podle dostupných údajů jen asi 15 či 20 občanů Česka.

Rusko už dříve označilo český postup za nepřátelský akt a jeho zdůvodnění za absurdní, nepřátelské a provokační. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes podle agentury TASS v rozhovoru pro německojazyčnou verzi ruské televize RT uvedla, že Česko si při vyhošťování ruských diplomatů neuvědomilo důsledky svého jednání.

"Domnívám se, že zpočátku nechápali, k čemu se přihlásili, do čeho je jejich západní opatrovníci zatáhli. Potom to zjevně pochopili, ale nedalo se už nic dělat. Nedali (západní opatrovníci) jim možnost udělat krok zpět. Proto se od té doby dějí takové absurdní činy a velmi protichůdná prohlášení," nechala se slyšet Zacharovová, podle níž se v Česku objevily rozpory v postojích ohledně obvinění Ruska a jeho zapojení do výbuchů ve Vrběticích. "Vyřkli slovo 'parita' - dostali paritu. Byli v šoku, ale dostali paritu," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 1. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď