Na bavorském přechodu pokračuje bezplatné testování pendlerů z ČR

foto Zhruba 150 českých pendlerů jezdících za prací do Německa se 12. října 2020 od 06:00 do 11:30 nechalo zdarma testovat na covid-19 na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein (Bavorská Železná Ruda) na Klatovsku u Železné Rudy. Zájem je velký, denní kapacita dvou stanovišť je nejméně 300 lidí, řekla dnes ČTK koordinátorka česko-bavorské spolupráce Simona Finková ze Zemského úřadu v Regenu, který testování Čechů financuje s vládou Dolního Bavorska.

Železná Ruda (Klatovsko) - Čeští pendleři se mohou na bavorské straně přechodu Železná Ruda nechat zdarma testovat na covid i v pondělí od 06:00 do 18:00. Testování, které začalo v pondělí, skončilo ve čtvrtek. Němci ho ale kvůli velkému zájmu prodloužili. Dvě stanoviště na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein za čtyři dny otestovaly 1500 pendlerů jezdících za prací do Německa. Zatím se testování prodloužilo o den, řekla ČTK koordinátorka česko-bavorské spolupráce Simona Fink ze Zemského úřadu v Regenu, který testování Čechů financuje za podpory vlády Dolní Bavorsko. O tom, zda budou testy na hranicích pokračovat i v dalších dnech, se rozhodne v pondělí.

Okres Regen chce ulehčit testovacím kapacitám v ČR a také zjistit procento nemocných. Němci chtějí dále testováním prokázat, že pendleři nákazu nezpůsobují. Jejich podniky, sociální služby nebo nemocnice jsou totiž na pracovnících z Česka závislé. Například v nemocnici ve Zwieselu je 11 z 46 lékařů z České republiky.

Dvě stanoviště na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein byly v provozu od pondělí do čtvrtka vždy od 06:00 do 18:00. "Výsledky budou zveřejněné v úterý," řekla Fink. Zemský úřad Regen vyhodnotí počty pendlerů a podíl pozitivních na covid-19. Podle výsledků buď ponechá výjimky pro pendlery, nebo zavede přísnější opatření. "Díky velkému zájmu o testování má velký reprezentativní vzorek," řekla Finková. V okrese Regen zatím pendleři nemusí mít povinně testy na covid-19, ale v sousedním okrese Cham už je musí při kontrolách předkládat už týden. Pendlery tam testují také zdarma, ne na hranicích, ale přímo v Chamu.

V Bavorské Železné Rudě si mohou pendleři nechat udělat test bez předchozí registrace. Ukážou jen kartičku zdravotní pojišťovny a potvrzení od zaměstnavatele. Výsledky dostanou do 24 až 36 hodin.

Německo zařadilo Česko od 25. září mezi rizikové oblasti. Návštěvník, který nemá výjimku a neprokáže se negativním testem na covid-19, musí na 14 dnů do karantény. "Čeští pendleři mají pořád výjimku od bavorské vlády. Musí mít potvrzení, že jsou zaměstnáni v Německu," řekl Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď