Na adventním věnci se dnes rozsvítí druhá svíčka, je bronzová neděle

foto Výroba adventního věnce - ilustrační foto.

Praha - Na adventním věnci se dnes rozsvítí druhá svíčka. Je totiž druhá adventní neděle, zvaná bronzová. Advent je čas přípravy na Vánoce. V minulosti představoval hlavně duchovní přípravu, rozjímání a dobročinnost. V současnosti znamená pro domácnosti často hlavně nakupování dárků či pečení cukroví.

Advent je období čtyř neděl před 25. prosincem. První adventní neděle letos připadla na 27. listopadu. Adventní doba pak končí se západem slunce o Štědrém večeru. Čtyři neděle před Vánocemi se označují železná, bronzová, stříbrná a zlatá, což odkazuje hlavně na obchodní ruch před svátky, tedy spíše světskou část adventu, než duchovní.

V 19. století začala tradice adventních věnců, když první z nich v Hamburku vytvořil protestantský teolog Johannes Wichern. Kruhový tvar věnce má představovat boží věčnost, jednotu, vzkříšení a věčný život a společenství. Zelené rostliny jsou zase symbolem života, nezničitelnosti, stálosti ve víře a také věčnosti. Tradicí je, zapálit každou adventní neděli jednu svíci na věnci. Dnes budou lidé zapalovat druhou ze čtyř svící, zvanou betlémská. Tradičně měla druhá svíce fialovou barvu a má představovat lásku.

Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Křesťané totiž advent vnímají jako dobu očekávání příchodu spasitele. První neděle adventní byla zaměřená na Kristův druhý příchod na konci světa s výzvou, aby byl na něj člověk připraven. Druhá a třetí neděle jsou spojeny s postavou Jana Křtitele, který vyzývá k obrácení srdce a ohlašuje Kristův příchod. V době adventu mohou lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď