MZV: Česko-čínské konzultace se neruší; Filip jednal s vedením Huawei

foto Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Praha - Česko-čínské konzultace na úrovni ministerstev zahraničí nebyly zrušeny, ale pouze přesunuty na druhou polovinu února. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že Čína v reakci na varování před technologiemi čínské firmy Huawei v Česku schůzku zástupců ministerstev zahraničí obou zemí zrušila. Prezident se chce sejít se šéfem Huawei, aby si vyjasnil situaci. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) mají Česko i Čína zájem na pragmatické spolupráci a kauza Huawei by neměla zásadně ovlivnit jejich vztahy. Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal v Číně s vedením Huawei v uplynulých dnech, bude informovat Zemana. Za sporem vidí konkurenční boj a neschopnost českých úředníků.

"Nedošlo ke zrušení česko-čínských konzultací na úrovni ministerstev zahraničí, ale pouze k přeplánování jejich termínu na druhou polovinu února. To potvrdilo jak čínské ministerstvo zahraničí, tak čínská ambasáda v Praze," sdělil dnes ČTK mluvčí Černínského paláce Michal Bucháček. Později dodal, že česko-čínská mezivládní komise, která byla ustavena v rámci strategického dialogu z roku 2016, se doposud nesešla. "Nelze tedy hovořit o odložení zasedání této komise," uvedl.

Podle Petříčka ministertsvo zahraničí původně chtělo, aby se první kolo konzultací uskutečnilo v lednu. Nyní je rozhodnutí o termínu na čínské straně, řekl novinářům při návštěvě Železné Rudy. Ministr věří tomu, že jednání budou pokračovat, neví, z jaké doby měl prezident informace.

Petříček se také vrátil ke schůzce s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, se kterým o kauze Huawei minulý týden jednal. "S panem velvyslancem jsme hovořili především o tom, že máme nyní zájem tu záležitost uzavřít a směřovat to naopak k tomu, že budeme rozvíjet vztahy v praktické rovině. Obě strany projevily zájem na pragmatické spolupráci, takže si v tuto chvíli nemyslím, že by ta záležitost zásadně ovlivnila vztahy České republiky a Číny," řekl ministr.

Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Technologie těchto čínských firem podle úřadu představují bezpečnostní hrozbu. Zeman už dřív varoval před odvetou Číny, kterou podle něj pocítí mimo jiné automobilka Škoda nebo investiční skupina PPF.

Prezident v televizi Barrandov řekl, že se pokusí při své dubnové návštěvě Číny situaci zklidnit. Předpokládá, že o věci bude mluvit příští týden i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Premiér už dříve řekl, že předvánoční varování NÚKIB před technologiemi Huawei a ZTE vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. O absenci důkazů mluvil i Zeman, který opakovaně tvrdě kritizoval úřad pro kybernetickou bezpečnost i Bezpečnostní informační službu (BIS).

Zeman také řekl, že Peking kvůli kauze Huawei odložil bez udání náhradního termínu jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci. To se podle něj dotkne minimálně 70 českých firem, jejichž zástupci s ním loni byli v Šanghaji na česko-čínském fóru.

Filip se v Číně sešel se zástupci Huawei. Kauza je umělá, tvrdí

Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal v uplynulých dnech během cesty do Číny se zástupci firmy Huawei, před jejímiž technologiemi před Vánoci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Filip plánuje schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, kterého chce o výsledcích jednání informovat. ČTK po dnešním návratu Filip řekl, že spor o využívání technologií Huawei a ZTE v Česku má za umělou kauzu vyvolanou konkurenčním bojem vedeným ze Spojených států, ve kterém se čeští úředníci nedokážou vyznat.

"Firma Huawei je připravena v konkurenčním boji dál nabízet svoje služby, protože jde o technická zařízení. Jaký software si tam dáme, to je věcí našich společností," uvedl. Kauza podle něj svědčí o neschopnosti českých úředníků se konkurenčním boji vyznat. "Tohle vidím od pana (ředitele NÚKIB Dušana) Navrátila jako zlý úmysl, kterým chce přinutit, aby české firmy nakupovaly dražší zboží, když mohou nakupovat lepší a lacinější," uvedl.

S prezidentem, který NÚKIB kvůli varování kritizuje, se chce Filip setkat během příštího týdne. Termín zatím domluven nemá.

Společnost Huawei čelí v části západních zemích restrikcím kvůli obavám, že by telekomunikační zařízení mohlo být využito ke špionáži. Huawei takové obavy označuje za nepodložené. NÚKIB vedle obecného varování před softwarem i hardwarem Huawei a ZTE vydal metodiku, podle které by mohlo na 160 firem a úřadů kritické infrastruktury státu tyto firmy vyřadit z výběrových řízení. Ta se zatím většinou řídí nejnižší nabídkovou cenou, čemuž výrobky Huawei vyhovují.

Zeman už dřív varoval před odvetou Číny, kterou podle něj pocítí mimo jiné automobilka Škoda nebo investiční skupina PPF. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se na něj s obavami obrátili zástupci Home Credit ze skupiny PPF.  

Zakladatel Huawei Žen Čeng-fej, který se jen zřídka vyjadřuje pro média, se tento týden již dvakrát sešel s novináři. Na úterní schůzce se zahraničními žurnalisty se podle listu China Daily snažil rozptýlit obavy Západu, že firma představuje bezpečnostní riziko. Prohlásil, že případné žádosti čínské vlády o předání důvěrných informací o zahraničních zákaznících by podnik odmítl.

Ve čtvrtek Zeman v televizi Barrandov řekl, že se pokusí při své dubnové návštěvě Číny situaci zklidnit. Předpokládá, že o věci bude mluvit příští týden i s Babišem. Premiér už dříve řekl, že varování NÚKIB před technologiemi Huawei a ZTE vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. O absenci důkazů mluví i Zeman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď