MZV: Česko bylo při jednání o Turówu konstruktivní

foto Hnědouhelný důl Turów v Polsku v blízkosti Hrádku nad Nisou na Liberecku na snímku z 25. května 2021.

Praha/Varšava - Česká strana byla při jednání o provozu uhelného dolu Turów po celou dobu konstruktivní, aktivně přinášela návrhy řešení. Pro Česko nadále není akceptovatelné, že polská strana v závěru jednání přišla s požadavkem možnosti výpovědi vzájemné smlouvy po dvou letech, přestože těžba má podle stávajícího povolení probíhat dalších 23 let. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Mediální reakce v Polsku vnímá jako vzkazy tamní veřejnosti a součást vnitropolitického soupeření. Také podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jsou vyjádření polských představitelů spíše vzkazem určeným pro jejich politickou scénu.

Hnědouhelný důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné podle ČR ohrožuje zásoby podzemní vody v českých obcích. Praha chce mimo jiné vyjednat záruku, že nebudou překračovány limity dopadu na životní prostředí a bude dostávat informace o stavu podzemních vod. Jednání o smlouvě skončila bez dohody ve čtvrtek v noci. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) byla přerušena, nikoliv ukončena. Zásadním sporem je doba trvání dohody.

Podle ministerstva zahraničí byla smlouva téměř finalizována a právně vyčištěný text připraven. "V mezinárodním právu není neobvyklé, pokud se chrání nějaký specifický zájem, že je možnost výpovědi vázána na dlouhou dobu (příkladem jsou smlouvy z oblasti investic). Pro ČR není akceptovatelné, když polská strana v závěru jednání přišla s požadavkem možnosti výpovědi po dvou letech, přestože těžba má podle stávajícího povolení probíhat ještě dalších 23 let," sdělila ČTK mluvčí resortu Eva Davidová.

Česká strana podle ní byla po celou dobu konstruktivní a aktivně přinášela řešení. Stále je připravena jednat a věří v dohodu. Náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz ale dnes v polské televizi řekl, že tamní úřady nyní nevidí smysl v jednáních pokračovat. Obvinil českou stranu, že z vnitropolitických důvodů nemá zájem dohodu dotáhnout do konce, přičemž pohrozil negativním dopadem na dvoustranné vztahy. Mluvčí polského ministerstva životního prostředí dnes také prohlásil, že bude těžké se vrátit k vyjednávacímu stolu.

"Co se týče mediálních reakcí v Polsku, vnímáme je jako vzkazy polské veřejnosti a součást vnitropolitického soupeření. Hlavním záměrem české diplomacie i ministerstva životního prostředí bylo vždy chránit zájmy českých občanů žijících v blízkosti hnědouhelného dolu Turów a zejména jejich právo na přístup k vodě," dodala Davidová.

Jako vzkaz určený pro jejich domácí politickou scénu vnímá vyjádření polských představitelů i ministr Brabec. "Spíš bych řekl, že Poláci byli dost překvapeni, že umíme vyjednávat stejně tvrdě jako oni," uvedl dnes odpoledne na twitteru.

Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu, protože by to podle Polska mělo negativní dopady na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska v minulých dnech uváděli, že navrhují třeba finanční podporu obyvatelům českých obcí. Polsko má za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun), sankce uvalil Soudní dvůr EU 20. září. Země ještě pokutu platit nezačala.

Poláci podle náměstka ministra nevidí smysl dál jednat o Turówu

Polské úřady nyní nevidí smysl pokračovat v jednáních s českou stranou o sporu kolem provozu uhelného dolu Turów. V polské televizi to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz. Obvinil českou stranu, že z vnitropolitických důvodů nemá zájem dohodu dotáhnout do konce, přičemž pohrozil negativním dopadem na dvoustranné vztahy. Mluvčí polského ministerstva životního prostředí dnes prohlásil, že bude těžké se vrátit k vyjednávacímu stolu.

"V tuto chvíli nevidíme smysl v dalších jednáních s Českem ohledně dolu Turów, protože nepřinášejí žádný pozitivní efekt," řekl náměstek šéfa polské diplomacie. Podle něj Polsko "udělalo naprosto vše pro to, aby vypracovalo dobrou dohodu" a návrh Varšavy byl "nakonec velmi dobrý z finančního i právního hlediska".

"Ale v určitém okamžiku naši vyjednávači dospěli k závěru, že česká strana z politických důvodů - pravděpodobně vnitropolitických - nemá zájem tuto dohodu dokončit," poznamenal Przydacz.

Na otázku, zda Polsko počká na parlamentní volby v České republice a poté obnoví jednání, odpověděl, že nyní žádný smysl v pokračování nevidí. "Je to škoda, protože obyvatelé Libereckého kraje by mohli dostat 50 milionů eur na rozvoj svého území. Bohužel kvůli takovým a ne jiným rozhodnutím české vlády tyto peníze v této fázi nebudou k dispozici," řekl představitel polské diplomacie.

"Pokud Češi nevidí možnost dohody, bude to mít zjevně negativní dopad na stav polsko-českých vztahů. Protože, přiznejme si to, z našeho pohledu tato záležitost silně podkopává důvěru v naše dobré sousedské vztahy," prohlásil Przydacz.

Mluvčí polského ministerstva životního prostředí Aleksander Brzózka prohlásil, že bude těžké se vrátit k vyjednávacímu stolu, "dokud se postoje na druhé straně nezmění".

Česká strana podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a ministra zahraničí Jakuba Kulhánka zásadně nesouhlasí s tím, aby smlouva s Polskem trvala pouze dva roky. Varšava by podle nich měla poskytnout záruky na celou dobu těžby, která má trvat 22 let. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je přitom smlouva jinak připravená natolik, že ji lze podepsat.

Polská diplomacie tvrdí, že návrh smlouvy počítá s platností na 22 let, nicméně obsahuje možnost jejího ukončení po dvou letech v případě jejího zneužití jednou ze smluvních stran. Podle polského ministerstva zahraničí je takový požadavek v mezinárodních dohodách mezi partnery "absolutním standardem", řekl náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński. "Odpovědný vyjednavač nemůže svou zemi svazovat třicetiletou smlouvou bez možnosti ji vypovědět, aniž by věděl, zda se druhá strana nebude chovat v budoucnu nečestně," dodal podle listu Gazeta Wyborcza.

Aktivisté opět požádali MŽP o informace z chystané dohody o Turówu

Ekologická organizace Greenpeace dnes znovu požádala ministerstvo životního prostředí (MŽP) o zveřejnění informací k chystané česko-polské smlouvě o hnědouhelném dolu Turów. Organizace to uvedla v tiskové zprávě. Podle zástupců Greenpeace původní žádost MŽP odmítlo s odůvodněním, že by prozrazení požadavků mohlo ohrozit vyjednávání. Aktivisté však míní, že nyní je podle vyjádření politiků text smlouvy hotový, a proto MŽP může informace poskytnout. Mluvčí MŽP Petra Roubíčková však ČTK napsala, že smlouva dosud nebyla stvrzena, resort tedy zatím více informací nezveřejní.

"Veřejnost má právo dozvědět se, co vláda v jejím zájmu s Polskem vyjednává. Je to právo dané zákonem, ale je to také jediná možnost, jak se lidé mohou informovaně k dohodě vyjádřit. Zatím totiž nikdo neví, co skutečně by se mělo uzavřením smlouvy změnit oproti současnému stavu, přestože na jejím základě má být stažena česká žaloba u Soudního dvoru Evropské unie," uvedla za Greenpeace Nikol Krejčová. "Vláda dlouhodobě odmítá informace o smlouvě zveřejnit s odkazem na probíhající jednání. Pokud je ale jediným problémem uzavření dohody již jen spor o její výpovědní lhůtu, jak nás informovali čeští politici v médiích, jejímu zveřejnění nic nebrání. Žádáme proto vládu České republiky, aby zveřejnila připravenou česko-polskou smlouvu o dole Turów," dodala aktivistka.

"Z pohledu zveřejnění znění připravované dohody k žádnému posunu v tuto chvíli nedošlo, protože znění případné bilaterální smlouvy nebylo stvrzeno, jinými slovy, dokud není dohodnuto vše, není dohodnuto nic," napsala ČTK za MŽP Roubíčková. "Musíme si nechat manévrovací prostor pro vyjednávání. Ale hlavně, a to především, o obsahu dohody jsou neustále informováni volení zástupci regionu skrze hejtmana Libereckého kraje nebo jeho zástupců, kteří se všech jednání s polskou stranou účastní a mají na starost mj. komunikaci podmínek dohody se starosty a s regionem, protože o ten jde především," uvedla také mluvčí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď