MZe: Spotřeba biopotravin předloni stoupla o 19 pct, růst zpomalil

foto Biopotraviny - ilustrační foto.

Praha - Spotřeba biopotravin českými domácnostmi předloni meziročně vzrostla o 19 procent, koupily si jich za 5,26 miliardy korun. Dnes to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo zemědělství. Zpomalil tak nárůst ze dvou předchozích let, kdy vždy překonal 30 procent. Průměrná spotřeba na obyvatele vzrostla o 76 Kč na 492 Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok.

Podle majitele firmy PROBIO Martina Hutaře roste zájem o biopotraviny i při koronakrizi díky tomu, že se lidé více věnují svému zdraví a zdravému životnímu stylu.

Obrat českých společností na trhu s biopotravinami předloni činil 8,26 miliardy korun, meziročně se tak zvýšil o 18 procent. Vzrostlo také množství exportovaných biopotravin zhruba o 400 milionů Kč na přibližně tři miliardy Kč.

Nejvíce biopotravin se prodalo v maloobchodě, kde šlo o 3,85 miliardy Kč, ve veřejném stravování se jich snědlo za 301 milionů, 302 milionů korun tvořil obrat z tzv. přímého prodeje, například z farem.V e-shopech si jich lidé koupili za 801 milionů korun.

Podle Hutaře není v kamenných prodejnách dostupná celá šíře sortimentu, doprava domů je podle něj velkou výhodou.

Podíl biopotravin na celkové spotřebě vzrostl na 1,52 procenta. Spotřeba ale stále nedosahuje tří procent, kterých chtělo dosáhnout ministerstvo zemědělství již v roce 2016.

"Struktura hlavních biopotravin je dlouhodobě stabilní. Největší zájem byl o kategorii Ostatní zpracované potraviny, které tvořily přibližně 43procentní podíl na maloobchodním obratu biopotravin. Nejčastěji šlo o kávu a čaj, ostatní zpracované biopotraviny, hotové pokrmy včetně dětské výživy a doplňky stravy. Další nejčastěji nakupované biopotraviny jsou ovoce a zelenina (17 procent) a mléko a mléčné výrobky (16 procent)," uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Podle Hutaře je nyní trendem vařit rychle, ale zdravě. "Děláme hotové směsi, lepkové i bezlepkové palačinky, špaldota, polévky, pohankový perník, ječné lívance, italské rizoto, kuskus a podobně. Zájem je také o mouky nebo kroupy," doplnil.

Podle ministerské zprávy vzrostl předloni meziročně evropský trh s biopotravinami o více než osm procent, dosáhl tak 45 miliardy eur (1,17 bilionu korun). Největší podíl prodaných biopotravin má dlouhodobě Dánsko, kde jde o 12,1 procenta, následuje Švýcarsko s 10,4 procenty a Rakousko s 9,3 procenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď