MZd: Počet účastníků pro tábory letos nebude omezen, povinné budou testy

foto Děti na skautském táboře. Ilustrační foto.

Praha - Počet účastníků pro letní tábory se nebude muset letos nijak omezovat. Všichni budou muset předem doložit negativní test na covid-19. Roušky se budou nosit při pohybu mimo areál tábora tam, kde to na veřejnosti bude podle platných opatření nutné. Vyplývá to z hygienicko-protiepidemických opatření, která k zajištění sezóny letní dětské rekreace vydalo ministerstvo zdravotnictví. Podle České rady dětí a mládeže jsou podmínky mírnější než loni, ale ministerstvo je vydalo pozdě. ČTK to sdělila mluvčí rady Soňa Polak.

Loni se letní tábory kvůli epidemii mohly konat od 27. června pro nanejvýš 500 lidí najednou, u stanových táborů pro 100. Na táborech pořádaných organizacemi, jako jsou skauti, pionýři, hasiči a tomíci, bývá maximálně do 150 účastníků. Děti nakonec nemusely nosit roušky. Tábory musely být dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem a tekoucí vodou. Samostatné hygienické zázemí musel mít personál kuchyně a na táboře bylo nutné vyhradit místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu. Ministerstvo vydalo k pořádání táborů manuál s doporučeními v květnu.

Aktuální opatření ministerstva se těm loňským podobají, počet účastníků ale nebude omezen. Podle úřadu se bude klást důraz hlavně na vstupní zdravotnický filtr u dětí i u ostatních účastníků akce. "Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že vzhledem k současné epidemiologické situaci bude účast na letním dětském táboře podmíněna doložením negativního výsledku preventivního testu na onemocnění covid-19," informoval úřad na webu. "Podmínky testování pro letní dětské rekreace budou upřesněny začátkem příštího týdne," řekla na dotaz ČTK Martina Čovbanová z tiskového oddělení ministerstva.

Mezi jednotlivými turnusy táborů mají být rozestupy minimálně čtyři hodiny, loni to bylo osm hodin. Z důvodu epidemie se děti nebudou moct ani tento rok účastnit úklidu tábora. "V případech, kdy z provozních důvodů nelze zajistit jinak, lze připustit účast dětí při přípravě stravy v souladu s vyhláškou o zotavovacích akcích," uvedlo ministerstvo. Podle vyhlášky se děti mohou podílet na přípravě stravy jen před jejím tepelným zpracováním. Na akcích do 50 účastníků mohou u vaření pomáhat se vším. Loni byla účast dětí na přípravě stravy zakázaná. Podobně jako loni ministerstvo doporučilo omezit návštěvu koupališť, hradů a zámků či výlety do měst.

Organizace: Podmínky pro tábory jsou zvládnutelné, ale přišly dost pozdě

Podle předsedy ČRDM Aleše Sedláčka vydalo ministerstvo podmínky pozdě. "Pořádat tábor je velká odpovědnost. Když do poslední chvíle nevíte rámec, je to těžké. Jako důvod otálení, vidím snahu o sladění s regulací ostatních aktivit. Na druhou stranu jsou podmínky mírnější než minulý rok,“ řekl.

Podobný názor mají i další mládežnické oganizace. Podle Pionýra je největší komplikací to, že zatím není vyjasněný požadavek na testování na covid-19. Pokud by byly povinné PCR testy, které jsou podle odborníků přesnější než levnější antigenní testy, působilo by to podle Asociace turistických oddílů mládeže (tomíci) potíže. Zástupci obou organizací dnes zároveň ČTK řekli, že epidemie organizátory od přípravy táborů neodradila.

"Zatím zveřejněné podmínky pro tábory jsou v celkem očekávané podobě, vzhledem k tomu, že jsme se úspěšně vyrovnali s těmi loňskými, uděláme pro bezpečnost táborů Pionýra i letos vše potřebné. Smutné je, že materiál je vydán až nyní, jde o krajní termín. A stále není vyjasněný požadavek na testování účastníků táborů – to je největší komplikace," uvedla mluvčí Pionýra Anna Mindlová. "Potíže by dělaly drahé PCR testy," doplnil předseda tomíků Tomáš Novotný.

Organizátoři táborů již dříve upozorňovali mimo jiné na to, že PCR testy by mohly některé rodiče od táborů pro děti odradit, protože by pro ně mohly být drahé. Podle ministerstva zdravotnictví budou mít lidé přes léto možnost absolvovat dva PCR testy měsíčně hrazené ze zdravotního pojištění. PCR test platí obyčejně jeden týden, ve školách nyní dva týdny. Zatím také není jasné, jak by pořadatelé testování zajišťovali, pokud by případně bylo nutné ho v určitých intervalech na táborech opakovat.

Navzdory pozdnímu termínu zveřejnění podmínek si ale podle Novotného organizátoři táborů poradí. Tomíci podle něj plánují třeba i několik putovních táborů a zahraničních výprav třeba na Slovensko. Převažovat u nich budou hlavně klasické pobytové tábory na 12 až 20 dní, nejčastěji pak na dva týdny. Pionýr chystá tradičně zejména tábory ve stanech s podsadami s průměrem kolem 50 účastníků, případně i putovní či příměstské, řekla Mindlová. "Covidové podmínky organizátory neodradily ani od přípravy táborů rodičů s dětmi. Letní činnost Pionýra se rozhodně nezastaví," dodala.

Podle zjištění občanského sdružení Fajn Táboření loni pandemie výrazně táborovou sezonu neovlivnila. V létě na tábory dorazilo zhruba 213.000 dětí, což bylo podobné jako v roce 2018. Meziročně šlo o pětiprocentní úbytek. Vývoj počtu účastníků na dětských táborech souvisí i s demografickým vývojem. V důsledku zvyšující se porodnosti a dorůstání dětí do táborového věku zájem o tábory od roku 2012 kontinuálně rostl.

Tábornictví má v Čechách bohatou tradici. První tábory vznikly ve Spojených státech kolem roku 1861 a inspirace americkým vzorem podnítila i první skautský tábor, který byl uspořádán roku 1912 v Lipnici nad Sázavou.

Letní prázdniny mají tento rok začít ve čtvrtek 1. července a trvat do úterý 31. srpna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 5. srpna 2021

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď