MZd navrhuje zvýšení platby za státní pojištěnce o 200 Kč, celkem o 15 mld

foto Budova Ministerstva zdravotnictví ČR v Praze na Palackého náměstí. Ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví navrhuje od příštího roku zvýšení platby za státní pojištěnce o 200 korun měsíčně. Celkem půjde podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) o 15 až 16 miliard korun. Vyplývá to ze záznamu středečního večerního jednání výboru pro zdravotnictví. Návrh je v meziresortním připomínkovém řízení, definitivně se musí rozhodnout do konce června. Z toho důvodu zatím s touto částkou nepočítá první návrh rozpočtu pro příští rok.

Ministr odhaduje, že ještě v letošním roce půjde asi 40 miliard z veřejného zdravotního pojištění na řešení epidemie covidu-19. Podle jeho náměstkyně Heleny Rögnerové se kvůli ní o 55 miliard korun už snížily rezervy zdravotních pojišťoven, které si vytvořily v posledních letech.

Na kompenzace za zdravotní péči navíc nebo naopak tu, kterou zdravotníci nemohli provést, šlo podle Rögnerové z rezerv sedm miliard korun. Dalších 17 miliard stojí testování na covid-19, deset miliard očkování a 12 miliard odměny zdravotníkům.

Pro příští rok už plány pojišťoven s tak vysokými náklady na covid-19 nepočítají, podle Rögnerové je zohledněno pravděpodobné přeočkování. "Ale nejsou tam rezervy na další výkyvy tohoto typu," upozornila.

Celkově pojišťovny ve svých zdravotně-pojistných plánech pro letošní rok počítaly s příjmy 385,4 miliardy korun a výdaji 399,1 miliardy korun. Saldo chtěly vyrovnat právě z úspor. Pojistné plány ale připravily loni na podzim, takže na řešení epidemie počítaly jen asi s deseti miliardami korun. Přesto plánovaly výdaje meziročně vyšší asi o 12 procent, na jednoho pojištěnce v průměru 36.351 korun.

Výrazně se loni kvůli koronaviru měnil také rozpočet ministerstva zdravotnictví. Původně mělo mít příjmy 1,946 miliardy korun a výdaje zhruba devět miliard. Podle závěrečného účtu, který ministr poslancům představil, ale byly skutečné výdaje 32 miliard korun a na řešení epidemie z nich bylo vynaloženo 22,9 miliardy Kč.

Ministerstvo platilo například nákupy osobních ochranných pomůcek pro nemocnice, za něž bylo i kritizováno a prošetřuje je policie a Nejvyšší kontrolní úřad. Vyšší náklady byly také například na přesčasy hygieniků za trasování nakažených nebo na nákupy léků a vakcín proti covidu-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 17:00 33°C

Celá předpověď