MZd: Dostupnost termínů je v kompetenci očkovacích center

foto Injekční stříkačky s vakcínou proti koronaviru - ilustrační foto.

Praha - Dostupnost termínů pro očkování proti covidu-19 je v kompetenci očkovacích center, která je do rezervačního systému zadávají. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Situace, kdy lidé dostali termín, ale centrum o nich nevědělo, tak podle ní nejsou systémovou chybou. Podobné případy zaznamenala například novojičínská nemocnice, o víkendu média informovala také o Thomayerově nemocnici v Praze, která chtěla očkovat až v pondělí, termíny ale měla vypsané už na víkend. Podle nemocnic byla chyba v centrálním rezervačním systému.

"Dostupnost termínů k očkování je skutečně v kompetenci jednotlivých očkovacích center. Je tedy v gesci každého očkovacího místa, kolik termínů a kdy uvolní, tedy je to právě dané očkovací centrum, které ví, kolik pacientů zvládne naočkovat v daný čas, respektive kolik má k dispozici aktuálně vakcín," uvedla Peterová.

Právě na nedostatek vakcín si některé kraje stěžují, problémy jsou zejména tam, kde není žádná fakultní nemocnice. Například Karlovarský nebo Středočeský kraj očkování seniorů proto ještě nezahájily a žádné termíny nemají v rezervačním systému vypsané ani nemocnice v Jihočeském kraji. Hejtmani nerovnoměrné dodávky kritizují. Třetinu podle nich dostala Praha, skoro pětinu Brno a zbytek se dělil mezi ostatní kraje.

Rezervace termínů pro očkování byly oficiálně zahájeny v pátek 15. ledna, kdy se lidé mohli zaregistrovat na webu a rezervovat si případný vypsaný termín. Dnes byla registrovaná asi polovina seniorů nad 80 let, kteří nebydlí v domovech seniorů nebo podobných zařízení. Zarezervovaný termín má víc než 55.000 z nich.

Některé nemocnice hlásily problémy se zahájením očkování už v pátek a o víkendu. Například Fakultní nemocnice Olomouc uvedla, že očkování nemohla v pátek zahájit, protože neměla seznam zaregistrovaných zájemců. Podle Peterové za to mohly problémy s nastavením kalendářů očkovacích míst, což se vyřešilo v rámci podpory rezervačního systému přes helpdesk. Problémy připojit se do systému měla v sobotu ráno také Fakultní nemocnice v Motole.

Vypsané termíny v rezervačním systému na den, kdy ještě očkovat nechtěla, měla Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze. "Za to, že někteří zájemci o očkování dostali dřívější termín, nemůžeme," řekl ČTK mluvčí nemocnice Petr Sulek. Podle něj osoby, které přišly v neděli, nemocnice přesto naočkovala. Česká televize ale v reportáži upozornila na příklady, kdy byl senior poslán domů.

Novojičínská nemocnice dnešní problémy s několika seniory přihlášenými na pondělí a úterý označila za technickou chybu rezervačního systému. "Přihlášené klienty jsme s omluvou kontaktovali okamžitě ještě v pátek, kdy jim byla prostřednictvím registračního systému zaslána zpráva na jimi uvedenou e-mailovou adresu," uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Poté byla podle ní data vymazána, takže je nemohli dál kontaktovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď