Mynář: Jmenování Fialy připravujeme, zkonzultuje se se Zemanem

foto Ilustrační foto - Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Praha - Pražský hrad i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu ceremoniálu chce ředitel prezidentské kanceláře Vratislav Mynář zkonzultovat s prezidentem Milošem Zemanem. Mluvit s ním bude v sobotu po jeho odpoledním propuštění z Ústřední vojenské nemocnice. Do ní byl prezident převezen ve čtvrtek poté, co se u něj prokázala nákaza koronavirem. Zeman nemá žádné příznaky onemocnění. Pracovníci prezidentské kanceláře v Lánech byli podle Mynáře po zjištění nákazy otestováni s negativním výsledkem, dnes absolvovali PCR testy.

Mynář dnes hovořil s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. Ta mu sdělila, že nakažený musí zůstat 14 dnů v izolaci, výjimku podle ní nemůže dostat ani prezident Miloš Zeman, považovala by ji za špatný signál veřejnosti. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemůže být Fiala jmenován v osobním kontaktu se Zemanem.

Prezidentův kancléř ČTK řekl, že jmenování Fialy Pražský hrad i nadále připravuje. Mynář má představu, jakým způsobem by se mohlo uskutečnit, záležitost chce ale ještě zkonzultovat se Zemanem. Potvrdil, že hlava státu bude propuštěna z ÚVN v sobotu odpoledne.

Dodal, že ihned po zjištění možné nákazy u jednoho pracovníka v Lánech bylo otestováno 24 zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky, všichni s negativním výsledkem. Dnes byli na PCR testech, jejich výsledky ještě nejsou k dispozici.

Zeman byl ve čtvrtek propuštěn z ÚVN po měsíci a půl léčení. Po několika hodinách byl převezen zpět, protože se u něj prokázala nákaza covidem-19. V nemocnici dostal protilátky a zůstal v ní na pozorování. Musel tak zrušit dnešní jmenování Fialy premiérem. Dnes Hrad oznámil, že se ceremoniál uskuteční v neděli v 11:00 na zámku v Lánech za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření. Fiala novinářům na tiskové konferenci řekl, že neví, jak konkrétně se má jmenování v Lánech uskutečnit za situace, kdy prezident měl pozitivní test na koronavirus. Má se to být upřesnit během dneška a soboty, po konzultaci Hradu se Svrčinovou, dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď