Muži, který měl na sobě logo Wagnerovy skupiny, dal soud podmínku a další tresty

foto Ilustrační foto - Demonstrace Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO), 11. března 2023, Praha.

Praha - Muži, který měl na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v polovině března na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, uložil Obvodní soud pro Prahu 1 trestním příkazem půlroční podmínku s odkladem na dva roky. Na rok mu navíc zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12.000 korun jako peněžitý trest. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Eva Švíglerová.

Podle fotografií z demonstrace, která se konala v sobotu 11. března, měl mladík na zádech batoh opatřený nášivkou s písmenem Z, která se stala symbolem ruského vpádu na Ukrajinu loni v únoru. Na rukávu bundy měl nášivku s logem ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní. Podezřelý byl z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia.

Trestním příkazem soud rozhoduje bez nařízení hlavního líčení. Obviněný si proti stanovenému trestu může podat odpor. V takovém případě se příkaz zruší a soud mužovu kauzu projedná veřejně.

Po protivládní demonstraci v polovině března se několik stovek účastníků pokusilo vniknout do budovy Národního muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku. Policie tam zajistila 20 lidí, tři policisté byli podle ní zraněni. Následně odmítla tvrzení, že by konfliktní situaci rozdmýchávala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zákrok policie označil za profesionální.

V souvislosti s demonstrací zahájila policie podle posledních informací sedm trestních řízení - dvě se týkala projevů při shromáždění, další dvě podezření z útoku na úřední osobu a zbylá tři napadení projíždějícího auta s ukrajinskou poznávací značkou, kde policie řeší možné poškozování cizí věci, výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď