Muzeum v Mýtě otevře výstavu o historii karosářské firmy Brožík

foto V Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě začne v neděli 3. března 2019 dlouhodobá výstava o historii karosářské firmy Brožík Plzeň. Na snímku z 1. března 2019 je pohled do expozice.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - V Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě začne v neděli dlouhodobá výstava o historii karosářské firmy Brožík Plzeň. Ve své době jedna z nejvýznamnějších českých karosáren dodávala kočáry a později luxusně kapotované vozy i monarchům a státníkům. Výstava shromáždila čtyři automobily a dva kočáry z dílny firmy, což se dosud nikde nepodařilo, řekl ČTK Martin Štěpán z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, pod něž muzeum karosářství patří.

Fotogalerie

V Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě začne v neděli 3. března 2019 dlouhodobá výstava o historii karosářské firmy Brožík Plzeň. Ve své době jedna z nejvýznamnějších českých karosáren dodávala kočáry a později luxusně kapotované vozy i monarchům a státníkům. Výstava shromáždila čtyři automobily a dva kočáry z dílny firmy, což se dosud nikde nepodařilo, řekl ČTK Martin Štěpán z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, pod něž muzeum karosářství patří. Na snímku z 1. března 2019 Martin Štěpán ukazuje motor Pragy V. "Máme tady nejstarší vůz Praga z roku 1913 v karoserii Brožík a pohřební automobil Praga Mignon, které je, pokud víme, jediný dochovaný pohřební vůz z období první republiky," uvedl Štěpán.

K vidění bude i autobus Praga z 20. let minulého století, kterých se rovněž mnoho nezachovalo, a americký vůz Packard z roku 1925 s karosérií od Brožíka. Výstavu doplňují předměty spojené s firmou, kočárové svítilny, dobové dokumenty a fotografie nebo firemní štítky.

V Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě začne v neděli 3. března 2019 dlouhodobá výstava o historii karosářské firmy Brožík Plzeň. Ve své době jedna z nejvýznamnějších českých karosáren dodávala kočáry a později luxusně kapotované vozy i monarchům a státníkům. Výstava shromáždila čtyři automobily a dva kočáry z dílny firmy, což se dosud nikde nepodařilo, řekl ČTK Martin Štěpán z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, pod něž muzeum karosářství patří. Na snímku z 1. března 2019 je kočár typu Mylord. Plzeňská firma Brožík byla jedna z nejslavnějších kolářských dílen a později karosáren. Založena byla roku 1845 a lety se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako jedna z prvních firem začala produkovat karoserie osobních automobilů a autobusů, dokonce vyráběla také tramvaje. Proslula stavbou karoserií na nejluxusnější domácí automobily Škoda Hispano-Suiza, jedním z nich jezdil dokonce prezident T. G. Masaryk. Po znárodnění v roce 1948 ještě několik let fungovala pod podnikem Karosa a později podnikem Autorenova. V první polovině 50. let její činnost skončila, v jejích budovách vznikly obchody, v 70. letech byl celý areál kvůli hlavnímu silničnímu průtahu Plzní zbourán.

Výstava je v muzeu třetí profilovou výstavou o historii českých karosářských firem. Předtím již představilo karosárnu Petera Vrchlabí a pražský podnik Oldřicha Uhlíka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 27. ledna 2020

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď