Muzeum v Králíkách nechalo zrestaurovat kufry odbojáře Josefa Mašína

foto Muzeum čs. opevnění v Králíkách nechalo kompletně zrestaurovat dva kufry, které patřily důstojníkovi prvorepublikové československé armády a členu protinacistické odbojové skupiny Obrana národa Josefu Mašínovi. Větší bude od srpna vystavený v Mašínově statku – památníku tří odbojů v Lošanech na Kolínsku, menší zůstane v expozici muzea v pěchotním srubu K-S 14 "U cihelny". Mašína popravili nacisté na střelnici v Praze-Kobylisích 30. června před 80 lety.

Králíky (Orlickoústecko) - Muzeum čs. opevnění v Králíkách nechalo kompletně zrestaurovat dva kufry, které patřily důstojníkovi prvorepublikové československé armády a členu protinacistické odbojové skupiny Obrana národa Josefu Mašínovi. Větší bude od srpna vystavený v Mašínově statku – památníku tří odbojů v Lošanech na Kolínsku, menší zůstane v expozici muzea v pěchotním srubu K-S 14 "U cihelny". Mašína popravili nacisté na střelnici v Praze - Kobylisích 30. června před 80 lety.

"Podle typu výroby se u většího z nich jedná o zavazadlo, které provázelo Josefa Mašína již na cestě z legií do vlasti. Menší kufr zakoupil patrně v době, kdy byl československým důstojníkem, tedy ve 20. letech 20. století," řekl ČTK ředitel muzea Richard M. Sicha.

Oba kufry byly poškozeny stářím a používáním, pochromované kování a části byly částečně odřené. Malý necesér měl navíc poškozené ucho, v horní části odtržené se ztrátou materiálu a s obnaženou papírovou výztuží i rozpáraným šitím. Velký kufr odborníci vyčistili, poškozená místa podložili obarveným bavlněným keprem, useň v poničených místech podložili jemnou kůží a narovnali deformované části a řemínky. Ošetřeny byly i kovové části, ale jejich patina byla ponechána. Chybějící pochromované ozdobné hřebíky na vrchní straně byly doplněny. Podobně vyčištěn a opraven byl i malý necesér, kde ale bylo třeba navíc ošetřit i poškozené ucho, kam byla doplněna nová dobarvená useň. Opravený kufr ale není možné za ucho přenášet.

Po zatčení za odbojovou činnost a vykonání rozsudku byl všechen Mašínův majetek zabaven. Kufry se však díky různým přesunům v rodině dochovaly a v roce 2010 byly darovány do sbírek Muzea K-S 14 "U cihelny". To pečuje i o další památky po popravených účastnících národního odboje.

K vidění tam budou i některé Mašínovy předměty osobní potřeby. "V malém kufříku byly flakónky, které používal, jakási důstojnická sada. V knihovně bude vystavena i velkoformátová Mašínova fotografie s vlastnoručním podpisem majitele fotoatelíéru Langhanse," řekl Sicha. Muzeum usiluje o takzvané zpamátnění všech exponátů po Mašínovi, tedy o jejich zápis na seznam movitých kulturních památek České republiky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď