Muzeum rekordů v Pelhřimově slavilo své čtvrtstoletí s fakírem

foto Kaskadér Petr Fiedor dokázal pliváním ohně 14. srpna 2019 v Pelhřimově prasknout 25 balonků za 3,42 sekundy. Novým rekordem oslavila Agentura Dobrý den čtvrt století fungování Muzea rekordů v Pelhřimově.

Pelhřimov - Čtvrt století fungování Muzea rekordů v Pelhřimově oslavila Agentura Dobrý den ohnivým rekordem. Stojí za ním čtyřicetiletý kaskadér Petr Fiedor, autor desítek unikátních výkonů. Svůj první rekord ustavil už v 19 letech. Dnes dokázal pliváním ohně prasknout 25 balonků za 3,42 sekundy. Většina jeho dalších rekordů se ale vztahuje především k vědomému překonávání bolesti. Svých znalostí využívá jako konzultant policie nebo televizních štábů i při práci s lidmi trpícími chronickou bolestí.

Bolest je v jeho podání jen vjem, varovný signál, který ale neublíží a dá se s ním pracovat. Označuje se za fakíra. "Když to ale někde řeknete, tak si každý vybaví turban na hlavě a létající koberec, ale je to spíš práce s lidskou hlavou a tělem a teď i s bolestí. Učíme lidi ji zvládat," řekl Fiedor.

Má za sebou rekord v chůzi v sandálech plných skleněných střepů. Zdolal v nich nejvyšší kopec Pelhřimovska Křemešník i český vrchol Sněžku nebo bájný Říp. Pod kontrolou přístrojů monitorujících jeho tělesné funkce také na střepech deset dnů ležel. Celou dobu nejedl a poslední tři dny ani nepil, měl zavázané oči a zacpané uši. "Dodnes říkám, že to byla moje nejlepší dovolená," řekl Fiedor. Naopak největší obavy měl při neplánované exhibici, kdy měl ze stolu z výšky 73 centimetrů bez přípravy skočit naboso do bedny střepů.

Rodáka z Tábora, který žije v Sezimově Ústí, zná veřejnost například z filmu Největší Čech nebo z televizního pořadu Tajemství těla. Ke kaskadérství se dostal přes divadlo, kterému se věnoval i jeho otec.

Jako kaskadér a fakír také pracuje s ohněm. V oblecích, které si sám sestavuje, dokázal na místě hořet přes šest minut. V jiném uběhl přes 200 metrů. Z obleku za tu dobu zbyla jen poslední vrstva a i ta začala na zádech a krku hořet. Ode dneška bude novým exponátem Muzea rekordů.

První návštěvníky přivítalo muzeum v městské věži v roce 1994. "V té době už jsme pořádali několikátý ročník festivalu rekordů a zjistili jsme, že se nám v naší klubovně hromadí věci," řekl Josef Vaněk z Agentury Dobrý den spravující české rekordy. Rekordmani často některou ze svých pomůcek nebo výtvorů organizátorům věnovali. Dnes je v muzeu přes 500 exponátů, je otevřeno denně a ročně ho navštíví asi 25.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď